• 2009-12-28

Poznańscy dokumentaliści w SWPS

7 stycznia 2010 roku o godzinie 18.00 w Galerii Wysokich Napięć SWPS w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy DoNosy – Polska 1980 – 89 oczami poznańskich dokumentalistów. Na wystawę składa się 80 zdjęć 4 autorów: Mariusza Stachowiaka, Janusza Nowackiego, Macieja Kuszeli i Mariusza Foreckiego.

Fot. Mariusz Forecki, Sklep spożywczy

Fot. Mariusz Forecki, Sklep spożywczy

W Galerii Wysokich Napięć SWPS zostaną pokazane prace liderów polskiego ruchu fotograficznego począwszy od przełomu lat 70/80. Wszyscy czterej autorzy zdjęć byli związani ze środowiskiem regionalnego tygodnika społeczno – politycznego lat 80.  Wprost. Wystawa to przekrojowy obraz polskiego społeczeństwa w znaczącym historycznie okresie. Ekspozycja będzie czynna codziennie od godziny 10.00 do 18.00, do 31 stycznia.

Festiwal Fotodokumentu to opowieść o poruszających fenomenach rzeczywistości sprzed 1989 r. i różnych aspektach zmienionej obyczajowości po 1989 r. W ramach wydarzenia pokazano już międzynarodową wystawę prezentująca zdjęcia z krajów byłego Bloku Wschodniego Za murami. Europa Wschodnia przed 1989 r. Kuratorem wystawy jest Monika Piotrkowska z Instytutu Fotografii proFOTOGRAFIA.

Kultura Wysokich Napięć w SWPS to wystawy fotograficzne twórców o międzynarodowej renomie, spektakle teatralne najlepszych grup teatralnych, promocje najnowszych książek, spotkania z uznanymi artystami i pokazy filmów z nurtu kina niezależnego.

Fot. Mariusz Stachowiak, Podczas

Fot. Mariusz Stachowiak, Podczas

Mariusz Stachowiak – rzadki typ dokumentalisty, który temat podnosił z ulicy jak kromkę chleba. Ogromny talent w zakresie fotografii społecznej, wyraziciel pokolenia, pozbawionego nadziei na lepszy świat; obalający schematy, skrajnie zaangażowany indywidualista, również jako fotograf teatralny.

Janusz Nowacki – fotograf dźwięku i ciszy; mistrz diaporamy, autor hasła: fotografię usłyszeć, muzykę zobaczyć. Dokumentalista i wybitny pejzażysta został też już w latach 70. nazwany misjonarzem fotografii, by w latach 90. okazać się jednym z najważniejszych inicjatorów i twórców lobby fotograficznego w nowym, wolnorynkowym systemie Polski.

Maciej Kuszela – dokumentalista lat 80., pejzażysta i wybitny portrecista. W kontakcie z człowiekiem wydobywa z niego sedno osobowości, w pracy nad pejzażem zabawia się preparowaniem tajemnicy, jako dokumentalista – niepoprawny kpiarz.

Mariusz Forecki – wielka osobowość reportażu subiektywnego i eseju społecznego. Jego surrealistyczne skojarzenia o humorystycznym wydźwięku wyznaczają nową drogę fotografii humanistycznej.

Dodaj komentarz