• 2009-12-28

Mariza w Warszawie

31 maja 2010 roku o  godz. 19.00 w  Sali Kongresowej w Warszawie odbędzie się koncert sławy stylu fado – Marizy, która od początku porównywana była do Amalii Rodrigez.

Mariza, plakat

Mariza, plakat

Fado to narodowy skarb Portugalii, styl muzyczny porównywany z argentyńskim tangiem i hiszpańskim flamenco. Podobnie jak one, fado najczęściej opowiada o ludzkich uczuciach i emocjach. Fado jest muzyką pełną pasji, smutku, zazdrości i żalu. Wśród swoich muzycznych kuzynów wyróżnia ją ładunek poezji i tajemnicy oraz zdolność łączenia przeciwnych stanów emocjonalnych – ogromnego bólu, wielkiej radości, okrucieństwa życia z intensywnością miłości.

Dziś fado zna cały świat, ale to właśnie charyzmie i sukcesom Marizy fado zawdzięcza awans do rangi wielkiej sztuki estradowej. Międzynarodową sławę tego stylu zapoczątkował pamiętny film Lisbon Story w reżyserii Wima Wendersa. Wspólne nagranie i występ Marizy i Stinga w nagraniu A Thousend Years, oficjalnego hymnu Igrzysk Olimpijskich w Atlancie, był także ważnym etapem kreacji mody na portugalskie rytmy we współczesnej muzyce popularnej.

Mariza -  od początku porównywana była do Amalii Rodriguez (najsłynniejszej wykonawczyni fado w historii). Natychmiast po zdobyciu uznania we własnym kraju przyszły sukcesy światowe. Płyty artystki sprzedają się znakomicie, zdobywają prestiżowe nagrody, a  koncerty umacniają pozycję gwiazdy. Koncertowała w najbardziej prestiżowych salach na całym świecie, m.in. Carnegie Hall (Nowy Jork), Sydney Opera, Royal Albert Hall (Londyn), Alte Oper (Frankfurt), Theatro Grec (Barcelona), Moscow House of Music.

Ostatni album Marizy nosi tytuł Terra (Ziemia). Artystce towarzyszy na nim plejada sław – na gitarze portugalskiej Dominic Miller (od 20 lat naczelny gitarzysta i prawa ręka Stinga), trzech pianistów – Brazylijczyk Ivan Lins i Kubańczycy Chucho Valdes i Ivan Melon Lewis, a także hiszpański perkusjonista Pirana (ulubiony perkusjonista Paco De Lucii). Głos Marizy w kilku piosenkach idealnie uzupełnia się z głosami zaproszonych wokalistów – pochodzącego z Wysp Zielonego Przylądka Tito Parisa oraz afrolatynoskiej Conchy Buiki. Za produkcję płyty odpowiada Javier Limón (gra równiez na gitarze), najbardziej rozchwytywany producent flamenco na świecie. Muzyka zawarta na Terra to mieszanka takich stylów jak morna, flamenco, jazz i folk, ale bez watpienia brzmiąca bardzo portugalsko.

Mariza
31 maja 2010 roku
Sala Kongresowa w Warszawie

Sala Kongresowa w Warszawie

Dodaj komentarz