• 2009-12-24

Kino na granicy w 2010 roku

Od 28 kwietnia do 3 maja 2010 roku w Cieszynie odbywać się będzie 12. Przegląd Filmowy Kino Na Granicy, który przedstawi retrospektywne spojrzenie na twórczość filmową i literacką polskich i słowackich artystów takich jak: Martin Šulík, Adam Sikora, Josef Škvorecký, Kornel Filipowicz.

Martin Šulík to najważniejszy filmowiec słowacki średniego pokolenia i jeden z twórców najbardziej lubianych w Cieszynie. Stały gość Kina Na Granicy, tym bardziej dziwne, że dotąd nie doczekał się swojej retrospektywy. Pokazane zostaną jego etiudy szkolne, filmy fabularne i dokumentalne.

Adam Sikora pracuje rzadko, starannie wybiera projekty, jest perfekcjonistą. To jeden z najwybitniejszych polskich autorów zdjęć filmowych. 3 maja 2010 roku będzie świętował swoje urodziny – i nie tylko z tego powodu będzie uhonorowany retrospektywą twórczości.

Josef Škvorecký to czeski pisarz, tłumacz i wydawca (Sixty-eight Publishers), od 1969 roku mieszkający w Kanadzie. Po przeglądach ekranizacji prozy Bohumila Hrabala i Stanisława Lema w Kinie Na Granicy zaprezentowana zostanie retrospektywa filmów opartych na twórczości tego wybitnego literata, urodzonego w 1924 roku.

Kornel Filipowicz (1913-1990) to powieściopisarz, nowelista, poeta, autor 37 książek, jeden z najwybitniejszych polskich prozaików XX wieku. Był mocno związany z Cieszynem, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej i gimnazjum. Jego utwory były przenoszone na ekran, sam bywał także scenarzystą filmowym.

Na festiwalu odbędzie się także przegląd filmów o Witkacym i opartych na twórczości artysty i prowokatora, którego 125. rocznicę urodzin świat będzie świętował 24 lutego 2010 roku, przegląd środkowoeuropejskich filmów grozy, najnowszych produkcji z Czech, Polski i Słowacji oraz prezentacja filmów muzycznych w plenerze.

Dodaj komentarz