• 2009-12-23

Abel Korzeniowski nominowany do Złotych Globów

15 grudnia 2009 roku Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej ogłosiło listę nominacji do Złotych Globów. Polski kompozytor Abel Korzeniowski otrzymał nominację za muzykę do filmu A Single Man w reżyserii Toma Forda.

Abel Korzeniowski ma 37 lat, ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie (wiolonczela i kompozycja). Od 1999 do 2001 był asystentem na wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki. Jego utwory były wykonywane podczas najważniejszych festiwali muzycznych w Polsce, Niemczech, Słowacji, Mołdawii, na Ukrainie i Białorusi. Jest autorem muzyki do wielu sztuk teatralnych i filmów – fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych.

Wybrana filmografia: Duże Zwierzę (2000, reż. Jerzy Stuhr), Rozwój (2001, reż. Borys Lankosz), Anioł w Krakowie (2002, reż. Artur Baron Więcek), Pogoda na jutro (2003, reż. Jerzy Stuhr), Metropolis (2004, reż. Fritz Lang).

Nagrody:

  • 2002  - Ludwik, nagroda krakowskich krytyków za najlepszą muzykę oryginalną do spektaklu Kafka
  • 2002 Nagroda za muzykę do filmu Anioł w Krakowie, Festiwal Prowincjonalia
  • 2000 Nagroda za muzykę do filmu Duże zwierzę, XXV Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

67. ceremonia wręczenia Złotych Globów, drugich po Oscarach najważniejszych nagród filmowych na świecie, odbędzie się 17 stycznia 2010 r. O statuetki walczyć będą m.in. filmy Avatar Jamesa Camerona, The Hurt Locker Kathryn Bigelow, Bękarty Wojny Quentina Tarantino, Precious: Based on the Novel Push by Sapphire Lee Danielsa i W chmurach Jasona Reitmana.

1 komentarz do artykułu “Abel Korzeniowski nominowany do Złotych Globów”

  1. Ciesze sie, ze Korzeniowski wreszcie zostal doceniony, bo to swietny kompozytor, moze wreszcie bedzie komponowal do wiekszych i wazniejszych filmow

Dodaj komentarz