• 2009-12-22

Yerma w Teatrze Studio

26 i 27 grudnia 2009 roku o godz. 19.30 w warszawskim Teatrze Studio oglądać można Yermę Federico Garcii Lorki, w najnowszym przekładzie Carlosa Marrodána Casasa. Reżyserii podjął się Wojtek Klemm, a w roli Yermy, gościnnie, występuje Marta Malikowska-Szymkiewicz.

Spektakl, którego premiera na Dużej Scenie Studia odbyła się 19 grudnia 2009 roku, jest opowieścią o męczącej odysei, w którą wyrusza Yerma, zdecydowana na przekór otaczającej ją społeczności spełnić swoje pragnienie. Niepłodna, upiera się, że nie spocznie, póki nie przebije muru obojętności swojego męża, jego sióstr, otaczających ją dzieciatych kobiet, póki nie wykorzysta wszystkich dostępnych jej sposobów przekroczenia granicy zakazu, dobrego smaku, elegancji, która przybiera postać nieznośnej poprawności, i nie urodzi syna. Jej historia jest zarazem rejestrem indywidualnych krzywd i upokorzeń, które czają się na młodą kobietę, włączoną w krwiobieg społecznej pogardy, braku empatii, indywidualizmu, nie zwracającego uwagi na innych/inne, jak i katalogiem mechanizmów opresji, tresury dziewczynek, które starają się postawić stopę poza kręgiem wyznaczonym przez większość.

Prapremiera Yermy Federico Garcii Lorki w grudniu 1934 w Madrycie – i wkrótce potem, w 1935 roku w Barcelonie – poprzedzona była atmosferą skandalu i sensacji, publiczność zaś w trakcie przedstawienia głośno wyrażała swoje opinie. Poemat tragiczny o zbuntowanej wobec Losu kobiecie został wpleciony w walkę politycznych stronnictw. Do zapomnianej już nieco temperatury tych dyskusji pragną wrócić twórcy nowego odczytania Lorki w Teatrze Studio.

Reżyseria: Wojtek Klemm
Dramaturgia: Igor Stokfiszewski
Scenografia: Mascha Mazur
Muzyka i opracowanie muzyczne: Dominik Strycharski
Kostiumy: Julia Kornacka
Obsada: Iwona Głowińska, Marta Malikowska-Szymkiewicz (gościnnie), Monika Obara, Elżbieta Piwek, Andrzej Konopka, Krzysztof Wieszczek (gościnnie)

Najbliższe spektakle:
26 i 27 grudnia 2009, godz. 19:30
23, 24, 26 i 27 stycznia 2010, godz. 19:30

Teatr Studio im. St.I. Witkiewicza w Warszawie

Dodaj komentarz