• 2009-12-21

IV Międzynarodowy Konkurs Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa

W dniach od 21 do 22 grudnia 2009 roku w Teatrze Wielkim w Łodzi odbędzie się IV Międzynarodowy Konkurs Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa. Dyrektorem i pomysłodawcą Konkursu jest Alexandr Azarkevitch. Organizatorem jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Promocji Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa.

miedzynarodowy-konkurs-sztuki-choreograficznej-2009-11-20

IV Międzynarodowy Konkurs Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa

Międzynarodowy Konkurs Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa to spotkanie ludzi zajmujących się profesjonalnie choreografią, mające służyć wyłonieniu i promocji najzdolniejszych artystów w tej dziedzinie sztuki. Główną zasadą Konkursu jest ocena wyłącznie pracy choreografa. To niezwykła okazja do wymiany poglądów, wspólnego poszukiwania oraz kształtowania nowych kierunków współczesnego światowego teatru baletowego. Konkurs jest jedynym międzynarodowym przedsięwzięciem tego typu w Polsce i jednym z nielicznych na świecie, które stwarzają możliwość oceny dokonań choreografów, pochodzących z różnych państw; zwycięzca Konkursu otrzymuje Grand Prix – statuetkę Bursztynowego Fauna oraz nagrodę pieniężną, a laureat pierwszej nagrody- nagrodę pieniężną. Bursztynowy Faun symbolizuje postać Fauna z baletu L’apres-midi d’un Faune do muzyki Claude’a Debussy’ego w choreografii światowej sławy artysty XX wieku Wacława Niżyńskiego.

21 grudnia o godz. 18:00 w Teatrze Wielkim w Łodzi odbędzie się prezentacja z udziałem publiczności wyłonionych w drodze selekcji konkursowych choreografii twórców pochodzących z różnych państw świata. Oceną programów konkursowych zajmie się międzynarodowe Jury, złożone ze znanych światowych choreografów, tancerzy, teatrologów i krytyków baletu, powołane przez Organizatora Konkursu.

22 grudnia o godz. 18.00 w Teatrze Wielkim w Łodzi odbędzie się uroczysty koncert galowy, ogłoszenie werdyktu międzynarodowego jury, wręczenie nagród zwycięzcom czwartej edycji Konkursu oraz występ zespołu-gwiazdy. W tym roku z Wielką Galą Baletową: VLADIMIR MALAKHOV i gwiazdy Staatsballett Berlin, wystąpi słynny Staatsballett Berlin wraz ze światowej sławy tancerzem Vladimirem Malakhovem. Będzie to jedyny występ tego znakomitego artysty i zespołu baletowego w Polsce.

Jury IV Międzynarodowego Konkursu Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa:

  • Przewodniczący jury – Vladimir Malakhov (Niemcy)
  • Larisa Barykina (Rosja)
  • Olivier Patey (Francja)
  • Mário Nascimento (Brazylia)

Finaliści IV Międzynarodowego Konkursu Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa, którzy będą się zmagać o Grand Prix Konkursu – statuetkę Bursztynowego Fauna oraz nagrodę pieniężną:

1. Alexander Tebenkov (Białoruś) / tytuł choreografii: XXL

2. Alexandre Almeida (Brazylia) / tytuł choreografii: Dois corpos, um sentido

3. Ariel Sosa (Argentina) / tytuł choreografii: Por el Río

4. Fany Rodriguez Ruiz (Peru) / tytuł choreografii: Contraveneno

5. Genadij Rybalchenko (Polska/Ukraina) / tytuł choreografii: Portret Doriana Grey’a

6. Igor Jelen (Słowenia) / tytuł choreografii: The Lady of the Camellias (Part-Memories and Death)

7. Iwona Pasińska (Polska) / tytuł choreografii: TROP

8. Luisa Signorelli (Włochy) / tytuł choreografii: Destinations

9. Marina Kesler (Estonia) / tytuł choreografii: Dance Sacrale

10. Monica Fotescu-Uta (Niemcy) / tytuł choreografii: 2 one point

11. Ronit Ziv (Izrael) / tytuł choreografii: Rose can’t wait

12. Nataly Shirokova (Rosja) / tytuł choreografii: Seamstress. Sarcasm

13. Slava Gepner (Niemcy/Polska) / tytuł choreografii: night prayers część: kwadratowy finał

14. Yara Travieso (USA) / tytuł choreografii: The Impossibility of Death in the Mind of the Living

15. Vito Alfarano (Włochy) / tytuł choreografii: BEYOND EVERY LIMIT… Free inspired from Paolo and Francesca

Zadanie realizowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Urzędu Miasta Łodzi oraz Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Polsce. Patronat honorowy nad konkursem objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Marszałek Województwa Łódzkiego Włodzimierz Fisiak, Prezydent Miasta Łodzi Jerzy Kropiwnicki oraz Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce Michael H. Gerdts.

Dodaj komentarz