• 2009-12-21

Festiwal Sztuka i Dokumentacja – odsłona druga

9 kwietnia 2010 roku w Łodzi rusza druga edycja Festiwalu Sztuka i Dokumentacja,  jedynego w kraju festiwalu poświęconego zagadnieniom dokumentowania sztuki i roli dokumentacji w sztuce.

Współczesna sztuka to często działania efemeryczne, trwające w określonym czasie i przestrzeni. Jedynym sposobem na zachowanie pamięci i wiedzy o tych zdarzeniach w historii sztuki jest rzetelna dokumentacja. Historia sztuki współczesnej zna przypadki, kiedy brak dokumentacji utrudnia lub uniemożliwia badania nad wydarzeniami, które miały miejsce w zeszłych dekadach. Zarazem dokumentacja staje się autonomiczną formą kreacji. Dlatego organizatorzy gromadzą wszelkie formy dokumentacji sztuki: dokument filmowy, dokument fotograficzny, strona internetowa, tekst/esej krytyczny, wydawnictwo multimedialne, druki (gazeta, periodyk, katalog), program TV, program radiowy.

Festiwal składać się będzie z wystawy głównej i wydarzeń towarzyszących. Prezentacja główna zostanie stworzona z dokumentacji wydarzeń z roku 2009 nadesłanych przez zainteresowanych. Pozostałe projekty można zgłaszać do programu towarzyszącego. Doboru prac dokona Komitet Organizacyjny Festiwalu, w składzie: Łukasz Guzek, Jerzy Grzegorski, Karolina Jabłońska, Adam Klimczak, Ryszard W.Kluszczyński, Tomasz Komorowski, Anka Leśniak, Aurelia Mandziuk, Józef Robakowski.

Wystawa będzie prezentowana w łódzkich galeriach m.in. Galeria Wschodnia, Miejska Galeria Sztuki: Galeria Bałucka i Ośrodek Propagandy Sztuki, Patio Centrum Sztuki.

Terminy nadsyłania prac:

  • do 21 lutego można nadsyłać wstępne propozycje do konsultacji z organizatorami w wersji elektronicznej (do 1 MB, wraz z opisem, na adres e-mailowy: patioartcenter@gmail.com w tytule wpisując Zgłoszenie SiD).
  • do 8 marca można przysyłać oryginały dokumentacji (w formie przygotowanej do ekspozycji, np. wydruki na planszach). Decyduje data stempla pocztowego.

Adres:
Agata Nowicka
Patio Centrum Sztuki AHE
ul. Sterlinga 26, 90-212 Łódź

Dodaj komentarz