• 2009-12-19

Wszystkie stworzenia duże i małe

18 grudnia 2009 roku o godz. 19.00 w warszawskiej Zachęcie odbędzie się wernisaż wystawy Wszystkie stworzenia duże i małe oraz akcja artystyczna duetu Czekalska i Golec z gościnnym udziałem Mai Ostaszewskiej.

Materiały organizatora

Materiały organizatora

Leszek Golec i Tatiana Czekalska – artyści, którzy od lat konsekwentnie realizują prace i projekty odnoszące się do świata zwierząt, m.in. seria Avatar – cenne przedmioty wykonane ze szlachetnych metali, służących do przenoszenia małych, żywych stworzeń w bezpieczne miejsca. Także w swoim prywatnym życiu artyści realizują zasadę nie zadawania bólu i cierpienia zwierzętom, są od wielu lat weganami.

Na wystawie Wszystkie stworzenia duże i małe w Zachęcie pokażą serię 6 T-shirtów (peT-shirt) zaprojektowanych dla kotów – T-shirtów testowanych/używanych (second paw) – z sierścią kota wegetarianina.

Ponadto zrealizują akcję z udziałem Mai Ostaszewskiej, która jest znana nie tylko za sprawą swoich osiągnięć aktorskich, ale także stylu życia związanego z wegetarianizmem i obroną praw zwierząt. Podczas otwarcia wystawy rozda ulotki przygotowane przez artystów, wydrukowane w formie wizytówek, które mają zbudować świadomość szkody jaką niesie za sobą spożywanie mięsa.

Wszystkie stworzenia duże i małe – wystawa rozwija wątek jaki pojawił się na wystawie Ciepło/zimno—Letnia miłość pokazywanej w Zachęcie w 2007 roku, odnoszącej się do miłości, w tym także miłości człowieka do zwierząt.

Obecna wystawa koncentruje się wyłącznie na problematyce świata zwierzęcego, różnorodnych jego ujęć oraz na rozmaitych sposobach wizualizacji tego zagadnienia w sztuce. Punktem wyjścia jest chęć przekroczenia idei antropocentryzmu, która sytuuje człowieka w centrum świata jako gatunek uprzywilejowany, o najwyższym statusie ontologicznym. Takie stanowisko wydaje się wciąż dominować we współczesnej nauce, a jego konsekwencją jest brak postrzegania innych gatunków/przejawów życia na ziemi w kontekście ich podmiotowości czy przynależnych im praw.

Wystawa prezentuje zwierzęcy świat z perspektywy ludzkiej (wszak inna jest nam nie dostępna), przez to w tle zarysowuje także obraz człowieka i jego stosunku do świata ożywionego.

Wszystkie stworzenia duże i małe
do 21 lutego 2010
kurator: Maria Brewińska

Dodaj komentarz