• 2009-12-18

Gardenia- spektakl Elżbiety Chowaniec

19 i 20 grudnia 2009 roku o godz. 19.00 w Laboratorium Dramatu w Warszawie odbędzie się spektakl pt. Gardenia Elżbiety Chowaniec. Bohaterkami sztuki są wyłącznie kobiety.

Agnieszka Warchulska, Dorota Landowska Fot. Piotr Wacowski

Agnieszka Warchulska, Dorota Landowska, fot. Piotr Wacowski

Prababka służy ojczyźnie jako ekskluzywna prostytutka odwracająca uwagę esesmanów od akowskiej konspiracji, babka przemierza Polskę wzdłuż i wszerz handlując ciuchami. Córka konsekwentnie zamienia dom w melinę, a wnuczka pnie się w korporacyjnej hierarchii.

Nie wszystkie bohaterki sztuki są alkoholiczkami, ale wszystkie ponoszą konsekwencje rodzinnego picia, bo – czy tego chcą, czy nie – biorą udział w zakrapianej sztafecie pokoleń. Gardenia Elżbiety Chowaniec opowiada historię czterech pokoleń polskich kobiet i pokazuje, że skłonność do alkoholu może być wrogiem znacznie groźniejszym niż historia dwudziestego wieku.

Na pierwszy rzut oka Gardenia Elżbiety Chowaniec to sztuka feministyczna. Bohaterkami są wyłącznie kobiety, ich życie jest ciężkie, także z powodu mężczyzn, jednocześnie niezbędnych i nieprzydatnych. Jest to także tekst o plagach społecznych, szczególnie o alkoholizmie i biedzie. Oba te odczytania są oczywiście słuszne, ale Gardenia jest przede wszystkim obrazem Polski od lat trzydziestych do dnia dzisiejszego.

Na scenie zobaczymy Dorotę Landowską, Agnieszkę Warchulską, Paulinę Kinaszewską i Martynę Peszko. Spektakl wyreżyserowała Aldona Figura. Dzięki scenografii Katarzyny Paciorek, Gardenia jest też dyskretną podróżą po modzie i wystroju wnętrz – od lat czterdziestych po współczesność.

Gardenia
19 i 20 grudnia
Laboratorium Dramatu w Warszawie
ul. Olesińska 21

Dodaj komentarz