• 2009-12-17

Wystawa Krzysztofa Wojciechowskiego i Wiktora Nowotki przedłużona

Do 30 grudnia 2009 roku w warszawskiej Galerii Fundacji Atelier oglądać można wystawę fotografii Krzysztofa Wojciechowskiego i Wiktora Nowotki Dwa cmentarze. Wystawa otwarta jest od 2 listopada 2009 roku.

Wiktor Teodor Nowotka, Krzysztof P. Wojciechowski, Dwa cmentarze

Wiktor Nowotka, Krzysztof Wojciechowski, Dwa cmentarze

Dwa cmentarze z dwóch wojen, jakie przetoczyły się przez polską ziemię. Powinny być podobne, jak niemal wszystkie cmentarze wojenne w Europie. Na obu leżą polegli żołnierze. Jest jednak między nimi różnica. Na pierwszym leżą wspólnie – po śmierci nie są już wrogami – zebrani na rozkaz, a może w ludzkim odruchu, i pochowani z godnością w jednym miejscu, żołnierze dwu przeciwnych armii stali się znowu braćmi. Inny jest ten drugi – tu są sami swoi, choć jak się okazuje nie wszyscy. Tu zgromadzono tylko tych, którzy walczyli po słusznej stronie. Cmentarz – pomnik Mauzoleum Armii Czerwonej. Niegdyś zadbany aż do bólu, dziś odnaleziony przez zwykłych ludzi – bliskich, którzy odnajdują tu swoich utraconych krewnych, ojców, narzeczonych, mężów… i ozdabiają ten nieskazitelny kiedyś pomnik we własnym guście i na swój sposób, bo to już mogą uczynić. W miejscach dotąd bezimiennych pojawiają się konkretne osoby, ich nazwiska, niekiedy także twarze, oczy ufnie patrzące w obiektyw aparatu.

Wiktor Teodor Nowotka jest członkiem rzeczywistym ZPAF (Związek Polskich Artystów Fotografików) oraz wykładowcą w Studium Fotografii ZPAF i w Akademii Fotografii w Warszawie. Uprawia niemal wszystkie dziedziny fotografii od czystej formy do dokumentu społecznego, przy użyciu różnych technik i narzędzi fotograficznych. Ostatnio realizuje cykl albumów o przestrzeni publicznej w Polsce.

Krzysztof P. Wojciechowski to fotograf i autor licznych wystaw. Od 1975 jest członkiem ZPAF, pracuje w CSW Zamek Ujazdowski.

Galeria Fundacji Atelier w Warszawie
ul. Foksal 11 (1 piętro)

Dodaj komentarz