• 2009-12-14

Mural dla Bielska-Białej

14 grudnia 2009 roku o godzinie 13.00 w Bielsku-Białej nastąpi odsłonięcie muralu i tablicy informującej o dziełach dwóch artystów: związanego z Bielskiem-Białą Ignacego Bieńka i twórcy muralu dla miasta – Leona Tarasewicza.

Leon Tarasewicz maluje mural, Bielsko - Biała, maj 2009, fot. archiwum Galerii Bielskiej BWA

Leon Tarasewicz maluje mural, Bielsko - Biała, maj 2009, fot. archiwum Galerii Bielskiej BWA

Ignacy Bieniek (1925-1993) był artystą malarzem, grafikiem, projektantem sztuki użytkowej. Urodzony w Bystrej Krakowskiej, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Żył i działał w Bielsku-Białej. W latach 1966-69 stworzył mozaikę o powierzchni 500 m kwadratowych na ścianie tkalni Welux przy ul. Leszczyńskiej. Wykorzystując nowatorskie rozwiązania formalne i materiałowe posłużył się abstrakcyjnym ornamentem, ale też wprowadził narrację: sceny z tysiącletniej historii Polski oraz przeszłości Bielska-Białej.

Leon Tarasewicz urodził się w 1957 roku w Waliłach na Białostocczyźnie. Jest malarzem, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz profesorem tej uczelni. To jeden z najwybitniejszych polskich artystów, laureat prestiżowych nagród, autor wielu wystaw w Polsce i na świecie. Znany jest z malarskich realizacji bezpośrednio na ścianach, nieraz w przestrzeni miejskiej.

Mural dla Bielska-Białej Leona Tarasewicza na ścianie o powierzchni 500 m kwadratowych usytuowany jest w miejscu nieistniejącej już tkalni Welux oraz zburzonej w trakcie prac budowlanych w 2000 roku mozaiki Ignacego Bieńka.

Dodaj komentarz