• 2009-12-14

Epidemia miłości

Od 11 grudnia 2009 roku w kinach siedmiu miast polskich oglądać można Epidemię miłości - dokument Macieja Piwowarczuka o związkach Powstańców Warszawskich, ale też o historii widzianej oczami zakochanych. Lata pracy i zebrany materiał pozwoliły reżyserowi na odsłonięcie kolejnych niezwykłych historii swoich rozmówców, wśród których znajdują się m.in. wspomnienia Jana Nowaka Jeziorańskiego, który opowiada o swoim ślubie zawartym w czasie Powstania z łączniczką AK Jadwigą Wolską Gretą.

Epidemia miłości

Epidemia miłości, plakat

Film zawiera nie tylko wypowiedzi Powstańców, ale wzbogacony został o unikatowe, nigdy nie prezentowane, archiwalia powstańcze. Specjalnie na potrzeby filmu wykonano również szereg animowanych elementów: map i ilustracji poglądowych przybliżających fakty historyczne z przebiegu Powstania Warszawskiego. Zdjęcia kręcone były od 2004 roku m.in. w Warszawie i Opolu. Część materiału nakręcona została także w USA, gdzie mieszkają dziś bohaterowie tego dokumentu. W filmie wykorzystano materiały archiwalne pozyskane m.in. z archiwów Telewizji Polskiej Polskiego Radia oraz ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego. Archiwalne fragmenty to m.in. filmowe zapisy walk powstańczych.

Para na ławeczce, archiwalia

Para na ławeczce, archiwalia

Maciej Piwowarczuk to reżyser młodego pokolenia, Warszawiak. Studiował na wydziale historii Uniwersytetu Warszawskiego oraz na wydziale reżyserskim Łódzkiej Szkoły Filmowej. W czasie studiów zajmował się dziennikarstwem, a także pisaniem scenariuszy i reżyserowaniem krótkich form filmowych, z pasji fotografuje. W 2007 roku, koncentrując się na działalności reżyserskiej i producenckiej, założył firmę Videre. Jego zainteresowania to szeroko pojęta historia i jej oddziaływanie na czasy współczesne. Od 2007 roku jest producentem programu telewizyjnego PORTAL, który powstaje na zlecenie TVP Historia. Wyreżyserował Ossolineum (2008 r.), Żółta bluzka ze spadochronu (2008 r.), Epidemic of Love (2009 r.).

Epidemia miłości prezentowana jest w:

  • Warszawie – Kinoteka i kino Alchemia
  • Łodzi – kino Charlie
  • Katowicach – kino Światowid
  • Poznaniu – kino Rialto
  • Krakowie – kino Mikro
  • Wrocławiu – kino Warszawa
  • Nowym Sączu – kino Sokół

Dodaj komentarz