Nie o to chodzi, by złapać króliczka, ale by gonić go

10 grudnia 2009 roku o godzinie 18.00 w galerii Ebro w Łodzi odbędzie się incydent artystyczny: Nie o to chodzi, by złapać króliczka, ale by gonić go. Projekt to rodzaj jednodniowej instalacji artystycznej, której celem jest oderwanie odbiorców od codzienności, próba przeniesienia ich w świat sztuki, niemal w jego wnętrze, a także pokazanie poznawczego aspektu sztuki i zachęcenie do własnych poszukiwań w jego obrębie.

Materiały promocyjne organizatora

Materiały promocyjne organizatora

W projekcie biorą udział dwie artystki: Anka Leśniak i Iza Maciejewska, które niejednokrotnie znalazły inspiracje w postaciach ze świata sztuki, a ściślej w osobach kobiet, o tożsamościach często zapomnianych lub pomijanych przez dominujący, męski punkt postrzegania rzeczywistości. Artystki sięgają do historii sztuki, w której znajdują niezwykle interesujące wątki i wokół nich koncentrują artystyczne poszukiwania. Korzystają ze źródeł, dociekliwie czytają dane, prowadzą rodzaj artystycznego śledztwa, którego wyniki następnie pokazują w swych pracach.

Tytuł zdarzenia, nawiązujący do tytułu popularnej piosenki Skaldów, ma z jednej strony podkreślić przyjemność samego szukania, często pełnego nadziei, z drugiej zachęcić uczestników wydarzenia do tego, by pozwolili się poprowadzić sztuce i odnaleźć coś dla siebie. Zdarzenie ma na jeden wieczór zachwiać poczuciem realności odbiorców, a przez to otworzyć ich na sztukę, pozwolić spojrzeć na dzieło nie tylko jak na przedmiot do podziwiania czy bodziec do refleksji, ale także swoisty kierunkowskaz.

Anka Leśniak, Iza Maciejewska
Kuratorzy: Karolina Jabłońska
Organizatorzy: PATIO CS, Łódź-art.pl
10.12.2009 | godzina 18.00 | galeria Ebro – Sterlinga 26

Dodaj komentarz