• 2009-12-08

Autoportret 2009

Laureatem międzynarodowego konkursu AUTOPORTRET 2009 został Jarek Dąbrowski, student Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, autor pracy Dividuum, wideo, 1′ 20″ inspirowanej twórczością Caspara Davida Friedricha. Uroczyste ogłoszenie wyników i otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się w dniu 4 grudnia 2009 roku w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.

J. Dąbrowski - I nagroda

J. Dąbrowski - I nagroda

Wystawie pokonkursowej towarzyszy ekspozycja Autoportrety na start, złożona z kilkudziesięciu prac z poprzednich edycji konkursu, wybranych przez krytyka sztuki, Bogusława Deptułę, jednego z jurorów Autoportretu.

W tegorocznej edycji konkursu AUTOPORTRET 2009, przeznaczonego dla studentów i absolwentów szkół artystycznych, wzięło udział 185 uczestników, którzy zgłosili 307 prac. Konkurs jest pomyślany jako forum konfrontacji osiągnięć młodych twórców z Polski, Europy i USA, a najlepsze prace są prezentowane nie tylko w Stalowej Woli ale też w wielu polskich i zagranicznych galeriach.

J. Gryglewicz - II nagroda

J. Gryglewicz - II nagroda

Organizowany już po raz ósmy przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli konkurs, w tym roku zrealizowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Regulamin Autoportretu nie ogranicza formy wypowiedzi. Zachęcając zaś młodych artystów do pogłębienia wiedzy na temat życia i twórczości wybitnych artystów, których dokonania miały decydujący wpływ na rozwój sztuki, konkurs pełni też funkcję edukacyjną i daje okazję do nawiązania dialogu z mistrzami.

Oprócz możliwości zdobycia nagród w łącznej wysokości 2500 euro, uczestnicy mają szansę zaistnienia przed szeroką publicznością oraz okazję do sprawdzenia swoich umiejętności przed wymagającym jury, w skład którego wchodzą uznani artyści: Tomasz Tatarczyk (przewodniczący), Alicja Czajkowska-Magdziak, Tomasz Ciecierski, Robert Kuśmirowski, Robert Maciejuk, Paweł Susid, Sławomir Toman i krytyk sztuki: Bogusław Deptuła.

Tegoroczna edycja międzynarodowego konkursu Autoportret przyniosła po raz kolejny wzrost liczby uczestników i dzieł, i ponownie dostarczyła znaczną ilość prac na bardzo wysokim artystycznym poziomie – komentuje Bogusław Deptuła, krytyk sztuki. – Tym razem zwyciężyła praca wideo Jarka Dąbrowskiego zainspirowana sztuką niemieckiego malarza doby romantyzmu Caspara Davida Friedricha. To znakomita realizacja, nad wyraz sprawna technicznie, a zarazem sięgająca do unowocześnionej istoty sztuki Friedricha, malarza który wciąż i nieodmiennie intryguje swoją sztuką, zjawiając się w najrozmaitszych kontekstach artystycznych w salach wystawowych całego świata.

H. Śliwińska - II nagroda

H. Śliwińska - II nagroda

Laureatami VIII edycji konkursu AUTOPORTRET zostali:

Jarek Dąbrowski (I nagroda) / Dividuum, wideo, 1′ 20″
Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi
inspiracja Caspar David Friedrich

Justyna Gryglewicz (II nagroda) / Bez tytułu, film found-footage, transfer cyfrowy z taśmy super 8 mm, 4′ 52″
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
inspiracja Gerhard Richter

Patricia Jagicza (II nagroda) / Fale, mydło, własne włosy (w oprawie), 25,2 x 25,2 cm
Węgierska Akademia Sztuk Pięknych w Budapeszcie
inspiracja Tom Friedman

Hanna Śliwińska (II nagroda) / Hanka 25, Czasem wybiera szarość, akryl na płótnie, 240 x 185 cm
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
inspiracja Jan Van Der Pol

Wystawa pokonkursowa AUTOPORTRET 2009 w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli od 4 grudnia 2009 do 3 stycznia 2010. Kuratorem wystawy jest Monika Kuraś

Wystawa retrospektywna AUTOPORTRETY NA START w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli od 4 grudnia 2009 do 3 stycznia 2010. Kuratorem wystawy jest Bogusław Deptuła.

Dodaj komentarz