• 2009-12-03

Ventzki. Dzieci sprawców, dzieci ofiar

8 grudnia 2009 roku o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego pt.: Ventzki. Dzieci sprawców, dzieci ofiar.

Bohaterem filmu jest Jens-Jurgen Ventzki, który urodził się 13 marca 1944 roku w Lodzi, mieście noszącym wówczas nazwę Litzmannstadt. Jego ojciec, Werner Ventzki, członek NSDAP, zagorzały nazista, zajmował stanowisku nadburmistrza Łodzi od maja 1941 do sierpnia 1943 roku. Film przedstawia historie rodziny, relacje syna i ojca, dokumentuje rozmowy dziecka sprawcy z dziećmi ofiar, rozbudza emocje i otwiera horyzonty dla refleksji o przyszłości w zjednoczonej Europie. Dokument został nominowany do nagrody Złotych Gwiazd Unii Europejskiej 2009 w kategorii Aktywne europejskie wspomnienia.

Film został zrealizowany według pomysłu, scenariusza i w reżyserii Piotra Szalszy, twórcy ponad 40 filmow dokumentalnych i muzycznych. W prezentacji filmu udzial weźmie reżyser Piotr Szalsza i Jens-Jurgen Ventzki.

Organizatorzy: Goethe-Institut w Warszawie, Dom Spotkań z Historią, Austriackie Forum Kultury Warszawa, Wiedensko-Krakowskie Stowarzyszenie Kultury

Ventzki. Dzieci sprawców, dzieci ofiar
film dokumentalny, koprodukcja austriacko-polska, 2009
czas trwania 40 min.
Dom Spotkań z Historią

Warszawa
ul. Karowa 20

Dodaj komentarz