• 2009-11-30

GALERIA KATOWICE – fotograficzne impresje na temat 30-lecia Galerii

2 grudnia 2009 roku o godzinie 18.30 w Galerii Katowice ZPAF odbędzie się wernisaż wystawy z okazji obchodów 30-lecia Galerii Katowice. W wystawie udział biorą: Michał Cała, Arkadiusz Gola, Paweł Koniakowski, Antoni Kreis, Józef Ligęza, Krzysztof Lisiak, Katarzyna Łata-Wrona, Beata Mendrek-Mikulska, Stanisław Michalski, Janusz Musiał, Zbigniew Sawicz, Stanisław Sputo, Maciej Stobierski, Józef Wolny.

Fot. Maciej Stobierski

Fot. Maciej Stobierski

O nowym miejscu Galerii Katowice pisze Wiesława Konopelska w tekście Adres czyli miejsce na ziemi: Po 30 latach nastąpiła wielka przeprowadzka. Nowe czasy, nowy adres. Fotograficy i ich galeria opuścili Warszawską 5. Zabrali popiersie Bułhaka, marmurową tablicę, która zawsze wisiała przy wejściu, zabrali z galerii … stare fotele, a z biura … szafy, a wraz z nimi atmosferę tamtego miejsca. Bo nie można przeprowadzić się tak po prostu i zacząć wszystko od początku. Na nowym miejscu – tym razem na św. Jana 10 – zajęli miejsce na najwyższym piętrze. Na ten sam rynek patrzą z lotu ptaka. Niezwykły to widok. (…) Galeria znów zapełnia się wystawami – to już nie tylko czarno-białe i kolorowe fotogramy, to pokazy multimedialne – do galerii wkroczyła elektronika, komputeryzacja i tzw. nowe media. Galeria zmienia się wraz z miastem, idzie z duchem czasu. Ale niezmiennie dawne istnieje obok nowego, archiwalne obok nowoczesnego. Jak niegdyś, tak i teraz, adres śląskiego ZPAF-u łączy pokolenia. Ciągle swoje miejsce mają tu różnorodne postawy twórcze, dyskusje o fotografii i artystyczne spory.

Czy to na Warszawskiej 5 czy na św. Jana 10, śląscy fotograficy są zawsze u siebie. Zabrali spod starego adresu to co najważniejsze – swoje miejsce na ziemi.

GALERIA KATOWICE ZPAF
ul. Św. Jana 10 (III piętro)

Dodaj komentarz