• 2009-11-28

Witkacy we Wrocławiu

Od 3 do 6 grudnia 2009 roku we Wrocławiu potrwają Wrocławskie Promocje Dobrej Książki. W ramach wydarzenia, 5 grudnia o godzinie 17.00 w BWA Awangarda, odbędzie się spotkanie z prof. Januszem Deglerem, autorem książki: Witkacego portret wielokrotny.

Olga Tokarczuk, "Prowadź plug swój"

Olga Tokarczuk, "Prowadź plug swój"

Witkacy – dramaturg, artysta malarz i fotografik, filozof, jeden z najoryginalniejszych i wizjonerskich umysłów XX wieku, ale i wariat, kobieciarz, narkoman – z takimi opiniami i wspomnieniami o Witkacym zderzy się badacz jego twórczości. Szczegółowe śledztwo prowadzi od 40 lat wrocławski teatrolog i polonista, profesor Janusz Degler, studiując pozostawione listy, odnalezione rękopisy, przeglądając kroniki i dokumenty z najbardziej niedostępnych miejsc. Od 2001 profesor redaguje również Dzieła Zebrane Witkacego.

18. września tego roku minęła 70. rocznica śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza. Przy tej okazji Państwowy Instytut Wydawniczy opublikował Witkacego portret zwielokrotniony, zbiór szkiców autorstwa znanego witkacologa. Wrocławskie Promocje Dobrej Książki stają się okazją, by Janusz Degler naświetlił tajemnicze fakty z życia autora Szewców.

5 grudnia z czytelnikami spotka się również Olga Tokarczuk. Spotkanie odbędzie się w użym Salonie Literackim w Galerii BWA Awangarda o godzinie 12.00. Laureatka literackiej Nagrody Nike zaprezentuje swoją najnowszą książkę Prowadź swój pług przez kości umarłych, która ukaże się pod koniec listopada nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Tym razem autorka napisała powieść kryminalną, której akcja dzieje się w Kotlinie Kłodzkiej. Tytuł Prowadź swój pług przez kości umarłych to cytat z Przysłów piekielnych Williama Blake’a. W wierszach tego poety zaczytuje się główna bohaterka, z wykształcenia inżynier, z zawodu nauczycielka, a z zamiłowania astrolożka. To thriller moralny, uwrażliwiający na cierpienie zwierząt i – jak przyzwyczaiła nas Tokarczuk – gra z czytelnikiem i apel do głębszych pokładów wrażliwości.

Po spotkaniu autorka będzie podpisywać książki na stoisku nr 123 Wydawnictwa Literackiego w Muzeum Architektury

Dodaj komentarz