• 2009-11-27

Wystawa Henryka Płóciennika

3 grudnia 2009 roku o godzinie 18.00 w Galerii Willa w Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy Henryka Płóciennika pt.: Monotypie. Wystawa będzie czynna do 10 stycznia 2010 roku. Podczas wystawy w Galerii Willa artysta zaprezentuje swój najnowszy, przygotowany specjalnie z myślą o tej ekspozycji, cykl monotypii plus inspirowany konstruktywizmem i abstrakcją.

Henryk Płóciennik, Monotypia plus, 2009

Henryk Płóciennik, Monotypia plus, 2009

Pomyśleć, że kariera artystyczna tego niezwykle charyzmatycznego i ciepłego człowieka rozpoczęła się od pewnego przypadku; kiedy to w dwudziestej wiośnie swojego życia młody Henryk Płóciennik (ur. 1933) rozpoczął pracę w Muzeum Sztuki w Łodzi, na stanowisku woźnego. Możliwość stałego obcowania z dziełami mistrzów – a fascynowała go przede wszystkim międzywojenna awangarda – oraz ze środowiskiem artystów plastyków, w wolnych chwilach kreślone szkice obrazów i rzeźb a także publiczności oglądającej ekspozycje, przyczyniły się do decyzji o poświęceniu się karierze artystycznej. Jej punktem zwrotnym stało się przyjęcie Płóciennika w 1962 roku – na podstawie prac – do Związku Polskich Artystów Plastyków. Od tamtej pory zachwyca regularnością i płodnością w swojej twórczości, a także, co warto podkreślić wiernością Łodzi i jej artystycznej tradycji.

Po latach doświadczeń w końcu nabrałem pewności do abstrakcji. Można powiedzieć, że moja sztuka zatoczyła koło i znowu jestem na początku drogi. W monotypiach plus z 2009 roku unikam dosłowności, dlatego prace nie mają nawet tytułów, zarazem poszczególne kształty wyrażają moje osobiste, czasami nie do końca sprecyzowane przemyślenia, spostrzeżenia. Dążę do harmonii kompozycji a następnie z rozmysłem ją psuję, mącę dziwnym elementem, nieoczekiwaną fakturą. To wszystko daje mi wielką frajdę, wyzwala wewnętrzną ekspresję. Henryk Płóciennik

3 grudnia 2009 roku, godzina 18.00, Galeria Willa, ul. Wólczańska 31, Łódź

Dodaj komentarz