• 2009-11-27

Julian Fałat – malarstwo

Od 4 grudnia 2009  do 17 stycznia 2010 roku w Muzeum w Stalowej Woli będzie można oglądać wystawę Julian Fałat – malarstwo. W 2009 roku obchodzona jest 80 rocznica śmierci Juliana Fałata – z tej okazji Muzeum Regionalne w Stalowej Woli przygotowało wystawę jego prac. Wystawa obejmuje kilkadziesiąt dzieł – obrazów olejnych, akwarel i rysunków, pochodzących ze zbiorów prywatnych i placówek muzealnych z całej Polski w tym między innymi kompozycje rodzajowe, prace inspirowane sztuką Japonii, autoportrety, krajobrazy zimowe czy mistrzowskie sceny z polowań. Wystawie towarzyszy katalog-album.

Julian Fałat

Julian Fałat

Julian Fałat (1853-1929) malował przede wszystkim akwarele; sceny myśliwskie w zimowej scenerii (do najbardziej znanych należą Oszczepnicy i Powrót z polowania), dzikie zwierzęta, pejzaże, widoki architektury, typy ludowe i portrety, a także sceny rodzajowe. Był także autorem zimowego pejzażu w panoramie Berezyna, który zawistni Kossakowie pocięli na kawałki. W swojej twórczości w niezrównany sposób potrafił kreować nastrój i emocje. Początkowo tworzył w konwencji realistycznej, z czasem rozjaśnił paletę, zbliżając się do założeń impresjonizmu. Około 1900 r. w jego malarstwie, zwłaszcza w nastrojowych, wyciszonych pejzażach, ujawniły się wyraźne związki ze sztuką Japonii.

Fałat był pierwszym polskim malarzem o chłopskim rodowodzie, który zdobył artystyczne wykształcenie wyłącznie o własnych siłach, bez pomocy rodziny i stypendiów. Jego zainteresowanie malarstwem akwarelowym wynikało z biedy – nie stać go było na drogie farby olejne. Ukończył krakowską Szkołę Sztuk Pięknych, której w 1895 roku został rektorem i którą gruntownie zreformował przekształcając w Akademię Sztuk Pięknych. W późniejszym okresie zaangażował się w działalność Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka.

Od 4 grudnia 2009 roku, Muzeum Regionalne, ul. Sandomierska 1, Stalowa Wola

1 komentarz do artykułu “Julian Fałat – malarstwo”

  1. a czy możecie podać jakie namalowała obrazy??

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Pamiątki czasu

Zuzanna Sokołowska

„Diogenes szukający człowieka”, Giovanni Benedetto Castiglione, Rzym, 1645–1650, akwaforta, ze zbiorów Gabinetu Rycin PAU w Bibliotece Naukowej PAN i PAU w Krakowie (źródło: materiały prasowe)

Nieznana kolekcja

Krystyna Rzędzian

Olga Boznańska, Autoportret z japońską parasolką, 1892, fot. A. Podstawka (źródło: materiały MNKD)

Projekcja pustki

Daria Skok

Krystian „Truth” Czaplicki, „Kropla nad i”, Galeria Awangarda i Galeria SIC! BWA Wrocław, 2016, fot. Justyna Fedec (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mullaghmore

Małgorzata Południak

Małgorzata Południak, „Mullaghmore”, okładka (źródło: materiały prasowe Wydawnictwa Forma)

Wada ukryta

Natalia Cieślak

Katarzyna Malejka, z serii „Ćwiczenia z niepewności”, fotografia, 2016, „Katarzyna Malejka. Wada ukryta”, Galeria Miłość, Toruń, 2016, fot. Tytus Szabelski (źródło: dzięki uprzejmości Galerii)

więcej artykułów
Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR