• 2009-11-25

Taksówka w Teatrze Praga

5 i 6 grudnia 2009 roku o godz. 19.00 w warszawskim Teatrze Praga będzie można zobaczyć spektakl w reżyserii Igora Gorzkowskiego Taksówka. W Wigilię Bożego Narodzenia każdy dokądś zmierza… Szczególnie w takim mieście jak Warszawa, pełnym pośpiechu, z aspiracjami europejskiej stolicy, jednak podszytą wariactwem i niepokojem. Kogo spotkasz na ulicy? Czy to jego prawdziwa twarz?

Scena z przedstawienia TAKSÓWKA

Scena z przedstawienia TAKSÓWKA

Z pozoru zwykli ludzie, ale każdy z nich ma ciekawe historie. Ich rysy twarzy, niby tak do siebie podobne. Pasażerowie warszawskiej taksówki – tutejsi i przyjezdni. W lusterku kierowcy odbija się żywy obraz miasta. W tle samotny DJ prowadzi audycję w radiu. Czy zadzwonisz do niego w ten dzień? Jego amerykańska muzyka i monolog towarzyszy jedącym taksówką do rodziny, przyjaciół, do kochanka, do pustego domu, gdziekolwiek…

W przedstawieniu bierze udział czwórka aktorów, a wydaję się, że przez tylne siedzenie teatralnej taksówki przewija się barwny kalejdoskop postaci, prawdziwy tłum. Jeden aktor wciela się w kilka postaci – pasażerów. Przeistacza się kolejno w histeryków, gburów, tutejszych i przejezdnych, z których każdy traktuje taksówkarza jako swojego prywatnego psychoanalityka. Każda z postaci inaczej się ubiera, porusza, gestykuluje, inaczej mówi. Taka konstrukcja teatralna stwarza niezwykłe możliwości dla aktorów: możliwości zbudowania wielu charakterystycznych ról w ramach jednej struktury. Tym samym jest to okazja dla widza oglądania tego, co w teatrze najciekawsze: przeobrażenie aktora w kolejną postać. Reżyser z kuglarską zręcznością kreuje kolejne teatralne tożsamości tworząc wielobarwną i wielogłosową warszawską mozaikę.

Obsada: Anna Sroka, Sławomir Grzymkowski, Wiktor Korzeniewski, Bartosz Mazur

5, 6 grudnia, godz. 19.00, Teatr Praga, ul. Otwocka 14, Warszawa

Dodaj komentarz