• 2009-11-16

Ela Adamiak – Zbieram siebie

16 listopada 2009 roku odbędzie się premiera najnowszej płyty Eli Adamiak Zbieram siebie. Całość płyty została zaaranżowana przez Jacka Skowrońskiego i Andrzeja Pawlukiewicza. W nagraniu wzięli udział tacy muzycy jak: Grupa MoCarta (sekcja smyczkowa), zespół Trzy Dni Później (chórki), Adam CEGIELSKI i Marcin FIDOS-kontrabas, Wojciech MAJEWSKI, Marcin JANISZEWSKI, Krzysztof JASZCZAK – fortepian, Radosław BOLEWSKI i Tomasito SANCHEZ – perkusja i instrumenty perkusyjne. Do zaśpiewania singlowego utworu pt: Trwaj chwilo, trwaj Ela Adamiak zaprosiła Adama Nowaka z zespołu RAZ DWA TRZY, natomiast balladę do tekstu Osipa Mandelsztama pt.: Czysta nafta wykonała wspólnie z Krzysztofem Kiljańskim.

Ela Adamiak, "Zbieram siebie"

Ela Adamiak, "Zbieram siebie"

Ta wyjątkowo starannie opracowana płyta składa się z jedenastu nastrojowych, wyciszonych, mądrych piosenek niosących klimat nie tylko melancholii, tęsknoty ale i radości z chwil, które się zdarzyły. W utworach tych Ela Adamiak z niezwykłą umiejętnością interpretuje teksty poetyckie poparte głębokim, wewnętrznym przeżyciem. Śpiewa prosto, prawdziwie, wspaniale warsztatowo, miejscami wstrząsająco. Klimat tej płyty ma zaskakującą siłę mądrości, która zmusza do zastanowienia i przeanalizowania chwil, składających się na Jedną Wielką Chwilę, jaką jest Życie.

Ela Adamiak – piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka, która od wielu lat zajmuje w Polsce wyjątkowe miejsce w gatunku poezji śpiewanej. Ze względu na oryginalność, specyficzną wrażliwość i wyjątkową umiejętność muzycznego przekazu tekstu poetyckiego. W dzieciństwie uczyła się gry na fortepianie a później w Liceum Muzycznym w Łodzi gry na gitarze klasycznej. Studiowała socjologię na Uniwersytecie Łódzkim a potem na Jagiellońskim w Krakowie, jednak po trzech latach studiów zdecydowała się na działalność artystyczną. Debiutowała na Ogólnopolskim Studenckim Przeglądzie Piosenki Turystycznej YAPA’ 74 w Łodzi. W 1975 r. wystąpiła na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie, gdzie otrzymała II nagrodę za muzykę do wiersza Jerzego Harasymowicza Bukolika i wyróżnienie za piosenkę Jesienna zaduma. Była wielokrotnie nagradzana. Do najważniejszych nagród należą: – I nagroda za interpretację piosenki oraz nagroda za debiut na Festiwalu Studenckim Fama ‘75 – nagroda za kompozycję i interpretację na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1976 r. – I nagroda podczas Zamkowych Spotkań Śpiewajmy Poezję w Olsztynie w 1975 r.

Uwieńczeniem artystycznych dokonań była wręczona w 2002 roku na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie prestiżowa nagroda Złoty Indeks a w 2005 r., z okazji jubileuszu 30- lecia pracy artystycznej została odznaczona Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ela Adamiak współpracowała z czołowymi postaciami nurtu i ballady poetyckiej m.in. z  Naszą Basią Kochaną i Wolną Grupą Bukowina, Andrzejem Poniedzielskim, Jackiem Kaczmarskim. Jej niezwykle współbrzmiące ze słowem poetyckim kompozycje do własnych tekstów, jak również do tekstów m.in.: J. Harasimowicza, A. Poniedzielskiego, W. Chylińskiego, K. I. Gałczyńskiego, czy O. Mandelsztama stały się klasykami w poezji śpiewanej. Artystka wielokrotnie występowała ze swoimi koncertami za granicą m.in. w Niemczech, Jugosławii, Czechach, Australii, USA, Kanadzie, Francji i na Węgrzech. Brała też udział w licznych programach telewizyjnych oraz zarejestrowała wiele utworów dla Polskiego Radia. Nagrała 7 płyt, które znalazły uznanie zarówno u krytyków muzycznych, jak i u wiernej artystce publiczności.

Od ostatniej płyty studyjnej minęło 13 lat, w czasie których Adamiak koncertowała w kraju i za granicą ale też wspólnie z Andrzejem Poniedzielskim, zajęła się prowadzeniem, znanej już nie tylko w Łodzi, Piwnicy Artystycznej Przechowalnia, gdzie występowali prócz łódzkich gospodarzy’ wybitni artyści ze swoimi programami. Z radością zatem wydajemy dawno oczekiwaną, nową płytę Elżbiety Adamiak, na której znalazły się starannie dobrane nowe piosenki Artystki oraz jej ulubione utwory takie, jak: Zanosi się na noc (muz. Tadeusz Woźniak, sł. Bohdan Chorążuk), czy Wywar z przywar (sł. A. Poniedzielski, muz. J. Hnatowicz). Ponadto znalazły się dwie zagraniczne kompozycje, do których Ela Adamiak napisała teksty. Są to utwory: instrumentalny Larsa Danielssona (szwedzki kontrabasista, często współpracuje m.in. z Leszkiem Możdżerem) Forever You -polski tytuł Forever And(r)You oraz piosenka znanej, kanadyjskiej balladzistki Lhasy De cara a la pared - polski tytuł Po trójkącie.

1 komentarz do artykułu “Ela Adamiak – Zbieram siebie”

  1. Jak dla mnie płyta Zbieram Siebie jest świetna. Warto było czekać te kilkanaście lat na nowy studyjny album pani Adamiak.

Dodaj komentarz