• 2009-11-10

Festiwal Fotografii Otworkowej OFFO 2009

13 listopada 2009 roku o godzinie 17.00 w ramach Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO 2009 w Galerii Katowice ZPAF odbędzie się wernisaż fotografii otworkowej, spotkanie z autorami oraz prezentacje multimedialne.

Fot. Thomas Töpler

Fot. Thomas Töpler

Cechą wspólną działań artystycznych wybranych twórców jest obserwacja fragmentów otaczającego świata zjawisk i procesów przy użyciu archaicznej konstrukcji jaką jest camera obscura. Ta ciemnia optyczna oraz materiał światłoczuły umieszczony w jej wnętrzu może być świadkiem i świadectwem procesów nieuświadamianych w wyniku potocznej obserwacji. Może dokonać powolnej syntezy czasu oraz zachodzących przemian w obserwowanym wycinku przestrzeni rzeczywistości.

Ten rodzaj strategii twórczej stanowi reakcję na reprezentowanie świata za pomocą niezliczonej liczby obrazów tworzonych w ułamkach sekund, ponieważ żyjemy w czasach kiedy kult techniki oraz technologii zawłaszcza strategie artystyczne na skalę niespotykaną nigdy dotąd. Pragnienie oraz ciekawość zachodzących procesów i zjawisk, tego co znajduje się pomiędzy światem ilustrowanym w obrazach tworzonych w wyniku potocznej, migawkowej obserwacji stanowi bezpośredni impuls do zastosowania tej techniki przez każdego z autorów. Jest to proces, który wymaga cierpliwej obserwacji wybranych fragmentów świata. Pozwala na spotkanie z nieznanym, nieujawnionym do tej pory wizualnym fenomenem. Dokonuje syntezy czasu i przestrzeni, pozwala na ujrzenie nowego, nieoczywistego odbicia fragmentu obserwowanej rzeczywistości. Janusz Musiał

W wystawie udział biorą:

Florencia Guadalupe Aguilar – Argentyna
Pedro Vidal Bavio – Argentyna
Matthias Hagemann – Hiszpania
Marie-Noëlle Leroy – Francja
Thomas Töpler – Niemcy

GALERIA KATOWICE ZPAF
ul. Św. Jana 10 (III piętro)
wystawa trwa do końca miesiąca listopada
Wszystkie wystawy i prezentacje odbywają się w ramach Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO 2009

Dodaj komentarz