• 2009-11-09

Youn Sun Nah w Szczecinie

10 listopada 2009 roku o godzinie 19.00 w Filharmonii w Szczecinie odbędzie się koncert Youn Sun Nah, o której krytycy piszą: Koreańska Norah Jones, Nowy, czarujący głos z Azji. Koncert odbędzie się w ramach cyklu Zachodniopomorskie – Morze Muzyki. Artystka została uhonorowana tytułem Chevalier de l`Ordre des Arts et des Lettres za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki.

Nowa gwiazda wokalistyki jazzowej pochodzi z Korei. Wyrosła w muzycznym domu (córka dyrygenta i śpiewaczki operowej), znakomicie wykształcona w Paryżu (słynna szkoła muzyczna CIM, National Music Institute of Beauvais oraz Nadia and Lili Boulanger Conservatory). Pierwszy etap jej kariery to przede wszystkim rodzinna Korea i gościnna Francja. Ostatnie lata przyniosły trasy koncertowe i sukcesy na całym świecie – w USA, Azji oraz całej Europie.

Youn Sun Nah nagrała dotychczas 6 autorskich albumów, wszystkie były bardzo dobrze przyjete, ale dopiero ostatni Voyage podbił cały świat. Płyta została wydana w prestiżowej wytwórni ACT, dla której nagrywał nieodżałowany Esbjorn Svensson i jego EST. Wokalistkę wspiera na płycie kwartet znakomitego gitarzysty Ulfa Wakeniusa (artysta ten był przez wiele lat muzycznym partnerem Oscara Petersona), a produkcją płyty zajął się znakomity basista Lars Danielsson (w Polsce znany doskonale jako współpracownik Leszka Możdżera).

Voyage to album wyjątkowy. Dominują autorskie kompozycje i teksty Youn Sun Nah, a znaleźć tam można zarówno ballady (w tym zaśpiewana zmysłowo po francusku India Song) jak i dobrze znane tematy. Interpretacja Jockey Full of Bourbon Toma Waitsa to majstersztyk, a urokliwa pieśń osadników Shenandoah i pogodny Calypso Blues Nat King Cole’a czynią z tej płyty wokalną perełkę.

Po otrzymaniu najważniejszej koreańskiej nagrody muzycznej (Korean Music Award) w maju 2009, w październiku 2009 Youn Sun Nah została uhonorowana tytułem Chevalier de l`Ordre des Arts et des Lettres za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki.

Tytuł Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres przyznawany jest Republikę Francuską za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki lub literatury, bądź za propagowanie tych dziedzin. Artystka została tym samym postawiona w rzędzie takich osobistości świata kultury jak m.in.:
David Bowie, Leonardo DiCaprio, Dustin Hoffman oraz Dee Dee Bridgewater, którzy otrzymali ten tytuł w latach ubiegłych.

YOUN SUN NAH i Ulf Wakenius Quartet
Szczecin, Filharmonia, 10 listopada, godz. 19.00

Dodaj komentarz