• 2009-11-09

Widoki starego pudła

Do 18 listopada 2009 roku w Galerii Fotografii Art-Foto w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie potrwa wystawa Widoki starego pudła. Autorem zdjęć jest Ewa Ruschowski. Na wystawę składają sie zdjecia wykonane (w większości) w Iserlohn oraz w Pradze, Bamberg, Rotterdamie. Wystawie towarzyszyć będzie animacja, utworzona również ze zdjeć wykonanych pudlem. Panoramy prezentowane są jako druki na płótnie (powiększenia) oraz odbitki stykowe na papierze barytowym.

Fot. Ewa Ruschowski

Fot. Ewa Ruschowski

Widoki starego pudła to seria zdjęć wykonana starym pudłem na kapelusze, przerobionym na aparat otworkowy 360°. Obrazy, które powstają dzięki projekcji światła przechodzącego przez 6 maleńkich otworków w zaciemnionym wnętrzu pudła, nie ukazują tego co było, ani tego co jest.
Poprzez nakładanie się obrazów, na umieszczonym we wnętrzu kamery papierze fotograficznym, powstają nieprzewidywalne i niepowtarzalne efekty.

Znane staje się dziwnym, nieruchome staje się rozproszonym, kąt widzenia staje się płynny. Stare uliczki uzyskują zaskakująco nowoczesny wygląd. Żadnego motywu nie można powtórzyć jeszcze raz, najmniejsze przesunięcie pudła ukazuje nową rzeczywistość. Stare pudło łącząc w swoim wnętrzu innowacje z tradycją oczarowuje na wiele sposobów, uczy kreatywnego myślenia oraz wnosi argument do odwiecznej dyskusji o prawdzie.

Fot. Ewa Ruschowski

Fot. Ewa Ruschowski

Ewy Ruschowski (ur. 1959 r.) od 1985 r. mieszka w Niemczech. Od 1993 jest zatrudniona w Galerii Miejskiej w Iserlohn. W latach 2004-2007 studiowała na Wydziale Grafiki ASP we Wrocławiu – Fotografia i Multimedia. W 2007 roku uzyskała dyplom licencjacki pod kierunkiem prof. Andrzeja Batora. Artystka brała udział w wędrującej przez kraje Unii Europejskiej wystawie zbiorowej Breaking Stereotypes. W 2008 r. brała udział w wystawie Fabryka Fotografii, będącą częścią Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi. W 2008 r. miała samodzielną wystawę fotografii otworkowej Ansichten einer alten Schachtel (Widoki starego pudla)- Muzeum Barendorf, Iserlohn. W 2009 roku brała udział w Festiwalu Sztuka i dokumentacja w Łodzi.

Dodaj komentarz