• 2009-11-09

Festiwal Kultury Irlandzkiej

W dniach od 15 listopada do 3 grudnia 2009 roku w Bielsku-Białej, Katowicach i Żywcu odbędzie się Festiwal Kultury Irlandzkiej. Wszystko z hasłem Irlandia w tytule: wystawy fotografii, filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe, sztuka teatralna Martina McDonagha i panel poświęcony twórczości Samuela Becketta, a także sesje muzyczne z koncertami na żywo i muzyką odtwarzaną z DVD, sprzedaż książek oraz degustacja irlandzkiej kuchni, a nawet mecz futbolowy.

Samuel Beckett

Samuel Beckett

Multimedialny esej na temat twórczości Samuela Becketta, przygotowany przez Czytelnię Kultury będzie można zobaczyć 19 listopada o godzinie 17.00 w Galerii Bielskiej BWA. W tym roku przypada dwudziesta rocznica śmierci Samuela Becketta. Becketta-Irlandczyka piszącego po francusku. Becketta-dramaturga, który wzbogacił dwudziestowieczny teatr zubożeniem fabuły, zdegradowaniem bohatera do ludzkiej marionetki powtarzającej rytualne gesty i słowa o niespotykanej dotąd mocy. Becketta-prozaika, który w swych powieściach konsekwentnie odwracał się od problemów świata zewnętrznego i zwracał ku sytuacjom archetypicznym pisząc językiem prostym, ubogim, językiem rudymentów. Becketta-laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1969, o którym Harold Pinter pisał: Jest on najodważniejszym, najbardziej bezlitosnym spośród współczesnych pisarzy.

Beckett to nie tylko teatr. To także skecze radiowe, to także film. I te związki, zwłaszcza z kinematografią, organizatorzy chcą przybliżyć. W jakim stopniu Irlandczyk interesował się filmem oraz w jakim film – po dziś dzień – interesuje się twórczością Becketta. Przygotowany przez Czytelnię Kultury multimedialny projekt edukacyjny łączy słowo (wykład), obraz (film) oraz dźwięk (muzyka na żywo) prowadząc przez meandry twórczości autora Czekając na Godota.

Czytelnia Kultury to projekt edukacyjny tworzony przez Tomasza Gruszczyka i Marzenę Kocurek, absolwentów kierunków humanistycznych. Jego celem jest nie tylko prezentacja i popularyzacja najnowszych zjawisk i tendencji we współczesnych działaniach artystycznych ale przede wszystkim dostarczanie podstawowych narzędzi, niezbędnych dla właściwego, dojrzałego, pogłębionego ich odbioru. Sens tej działalności leży więc nie w udostępnianiu dzieł kultury współczesnej lecz w kształtowaniu umiejętności ich czytania. Czytania dzieł, faktów oraz zjawisk.

Wydarzenia będą działy się w Teatrze Polskim, na Zamku Sułkowskich, w Piwnicy Zamkowej, kinach Studio i Kinoplex, w pubie Klamot, a także w Galerii Bielskiej BWA. Następnie przeniosą się również z Bielska-Białej do Kina Janosik w Żywcu oraz do Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach.
Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Montaż.

Dodaj komentarz