• 2009-11-09

Callisto i Forge of Clouds na Asymmetry Festival

12 grudnia 2009 roku w klubie Firlej we Wrocławiu wystąpi fińska grupa Callisto. Razem z nimi na scenie zaprezentuje się Forge of Clouds – laureat konkursu Neuro Music 2009. Oba koncerty odbywają się w ramach Asymmetry Festival.

Callisto

Callisto

Callisto to post-metalowy zespół założony w 2001 w Turku w Finlandii. Ich pierwszy album pozostawał pod dużym wpływem takich gatunków jak post hard-core czy metal core’a. Potem muzyka Finów ewoluowała w stronę doom i sludge metalu. Kolejne nagrania to dalsze poszukiwania własnego stylu grupy. Dziś ich muzyka stała się bardziej progresywna zmierzając w kierunku post rocka. Najnowszy album Providence wydany 2009, zaskoczył fanów grupy. W kompozycjach pojawiły się czyste wokale jak również dość zaskakujące instrumentarium – saksofon, wiolonczela, flet i rożek angielski.

Piosenki na albumie Providence są zbudowane na warstwowych melodiach, w które zespół wplata dźwięki charakterystyczne dla muzyki rockowej z lat ’70, jak również jazzowe patenty. Całość łączą krzykliwe ale też melodyjne wokalizy.

Skład:
Jani Ala-Hukkala – wokal
Ariel Björklund – perkusja
Johannes Nygård – gitara
Jani Rättyä – perkusja w czasie koncertów
Juho Niemelä – bass
Markus Myllykangas – gitara, dodatkowe wokale
Arto Karvonen – klawisze

Forge of Clouds powstało w 2008 roku w Sosnowcu. Piotr Filipczak, Kuba Hanusa i Maciek Śmigrodzki rozpoczęli wspólne próby z potrzeby grania muzyki naładowanej szeroko pojętymi negatywnymi emocjami. Założenia były proste: stworzyć dźwiękową atmosferę pesymizmu bez decydowania się na jakąkolwiek stylistyczną szufladkę. Próba czasu pokazała, że powstające utwory zaczęły nawiązywać do twórczości takich grup jak Neurosis czy Mastodon, pozostając jednak w rejonach prostego, gitarowego grania. Przełomem okazało się dołączenie do zespołu Wojtka Lichoty, który jako drugi gitarzysta w składzie dodał muzyce Forge of Clouds więcej energii, przestrzeni, oraz emocji. Zespół zaczął być rozpoznawalny ze względu na pojawiające się charakterystyczne brzmienie, oraz na obecność trzech różnych głosów wokalnych. Kluczem do muzyki Forge of Clouds stało się traktowanie wszystkich instrumentów równorzędnie, oraz łączenie ze sobą skrajnych środków wyrazu w całość, która pozostawia w słuchaczach silne, często skrajnie różne emocje. Grupa zdobywa obecnie coraz większą popularność, a pod koniec roku 2009 zostaną ukończone prace nad jej debiutanckim albumem.

Firlej /Wrocław/ul. Grabiszyńska 56

Dodaj komentarz