• 2009-11-09

Animation Now! Festival

W dniach od 9 do 13 grudnia 2009 roku w Trójmieście potrwa 1. Festiwal Aktualnej Animacji. Animation Now! Festival to święto animacji celebrowane w zawrotnym tempie 24 klatek na sekundę! Festiwal zrodził się z fascynacji animacją i pragnie dzielić się tą pasją z możliwie szerokim gronem odbiorców.

logo-festiwal-animacji-2009-11-07

Animacja potrafi w fenomenalny sposób ożywić i wprawić w ruchu niemal wszystko: rysunki, lalki, wycinanki, plastelinę, piasek, sól, fotografię i grafikę komputerową, a nawet wełnę i warzywa. Animacja to przerysowanie, wyolbrzymienie, absurd, humor, to umożliwienie niemożliwego, nieskrępowana fantazja, nagłe metamorfozy i skróty myślowe pobudzające wyobraźnię oraz poetyka i piękno obrazu. Tego wszystkiego będzie można doświadczyć podczas Animation Now! Festival.

Festiwal będzie przekrojem przez aktualne tendencje w dziedzinie animacji, innowacje w łączeniu różnych mediów oraz zaprezentuje najciekawsze artystycznie produkcje filmowe ostatnich kilku lat z całego świata. Specjalna platforma Uwaga! Świeżo Animowane zapozna widzów również z najnowszymi polskimi animacjami.

Animation Now! Festival będzie wyjątkową okazją do spotkania w Trójmieście miłośników animacji, animatorów, studentów wydziałów multimedialnych, profesjonalistów oraz szerokiej widowni z całej Polski i uczestnictwa w atrakcyjnych wydarzeniach, dzięki ambitnemu programowi filmowemu oraz randze zaproszonych gości. Podczas pięciu dni projekcji filmowych połączonych z warsztatami, koncertami, prezentacjami i spotkaniami z twórcami animacji Trójmiasto stanie się miejscem tętniącym najnowszymi trendami światowej animacji.

Szczegółowy program:

ANIMATION NOW! REVIEW / Miejsce: Kino Kameralne, Gdańsk + wybrane przestrzenie w Trójmieście
Pokazy kinowe objęte są kuratorskim wyborem najciekawszych artystycznie i nowatorskich formalnie filmów, szczególnie tych, które zaistniały i zostały nagrodzone na międzynarodowych festiwalach w okresie kilku ostatnich lat. Animation Now! Review będzie wyjątkową okazją do premierowych pokazów wysokiej jakości filmów animowanych, do których dostęp dla polskiej publiczności jest zazwyczaj bardzo ograniczony. Specjalna sekcja filmowa zostanie przygotowana dla najmłodszych odbiorców i ich rodziców.

WARSZTATY ANIMACJI / Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Gdynia + wybrane przestrzenie w Gdańsku
Priorytetem warsztatów jest przybliżenie animacji jako atrakcyjnej dziedziny współczesnych sztuk wizualnych, zapoznanie uczestników z innowacjami technologicznymi w tym zakresie oraz możliwość współpracy młodych animatorów z profesjonalistami.

Young Animation: warsztaty dla młodzieży z doświadczonymi twórcami animacji 2D (prowadzenie: Robert Turło).
Animation Starter: warsztaty dla dzieci umożliwią uczestnikom poznanie od kuchni procesu tworzenia animacji (prowadzenie: Sylwester Gałuszka).
Soundmaker: Laboratorium Dźwięków – wykłady i warsztaty poświęcone produkcji dźwięków do filmów animowanych (m.in. Radosław Ochnio, Henryk Zastróżny).

WELCOME ANIMATION! / wybrane przestrzenie w Gdańsku
Do udziału w festiwalu zaproszeni zostali twórcy animacji: znane studia animacji, animatorzy, designerzy, reżyserzy, którzy zaprezentują kulisy powstawania swoich produkcji, m.in.:

  • Zbigniew Rybczyński: wykład na temat pionierskich osiągnięć technologicznych artysty w dziedzinie animacji i obrazu cyfrowego;
  • Wojtek Wawszczyk: kulisy powstawania nowej superprodukcji Jeż Jerzy, prezentacja powstawania animacji krótkometrażowej Drzazga, czyli jak powstaje animacja 3D.

SOUND & VISION / wybrane przestrzenie w Gdańsku
Wydarzenia muzyczne urozmaicą program filmowy i zaprezentują nowatorski sposób połączenia technik animacji i grafiki komputerowej z nowoczesnymi brzmieniami muzycznymi, m.in.: performance Wilkanoc: Mariusz Wilk Wilczyński oraz Pogodno, czyli seans rysowania i animacji na żywo z improwizowaną muzyką.

Organizator: Stowarzyszenie A KuKu Sztuka

1. Festiwal Aktualnej Animacji
9-13 grudnia 2009
Trójmiasto: Gdynia, Gdańsk, Sopot

Dodaj komentarz