• 2009-11-07

desire / dechirer

Od 13 do 30 listopada 2009 roku w łódzkiej galerii Manhattan potrwa wystawa Katarzyny Majak  desire / dechirer. Wystawa jest rezultatem projektu artystycznego i opowieścią historii niedoszłych zaślubin, po których pozostała biała sukienka. Opowieścią, która zdarzyła się naprawdę i posłużyła autorce wystawy by własne przeżycia wykorzystać do wykreowania doświadczenia o charakterze artystycznym.

Katarzyna Majak, "desire/dechirer"

Katarzyna Majak, "desire/dechirer"

Można ją także odczytać jak historię uwalniania się artystki z ciężaru fantazmatu inkorporowanego w obszar sztuki. Seria artystycznych działań Katarzyny Majak zakładała fetyszyzację przedmiotu – symbolu jakim w tym projekcie stała się ślubna suknia, po to by w kolejnych artystycznych gestach odczarować go poddając badaniu jego magiczny potencjał w różnych kontekstach kulturowych.

Wystawa ma dotąd dwie odsłony; pierwszą Desire (pragnienie) prezentowała krakowska Galeria Zderzak, drugą Dechirer (unicestwienie) w listopadzie prezentuje Galeria Manhattan.

Wystawa w Galerii Manhattan jest kontynuacją projektu. Ma być zbliżeniem się do końca historii ślubnej sukienki, artystyczną dekonstrukcją przedmiotu i unicestwieniem obrazu – symbolu. W końcu listopada kolejny rozdział opowieści zaistnieje także w ramach wystawy zbiorowej zatytułowanej Sukienka, jaka otwarta zostanie w MCSW Elektrownia w Radomiu.

Projekt Katarzyny Majak poprzez własne doświadczenia, a także odniesienia historyczne i antropologiczne zwraca uwagę na zachowania i stereotypy występujące we współczesnej kulturze, które towarzyszą ceremoniom zaślubin. Wystawa zrealizowana została we współpracy z krakowską Galerią Zderzak.

Katarzyna Majak artystka wizualna. Doktorantka na fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Stypendystka Anderson Ranch Arts Center w Colorado, USA (2003). Jako artist-in-residence uczestniczyła w międzynarodowym projekcie Florida – First Contact w Atlantic Center for the Arts na Florydzie (2002). Obok fotografii zajmuje się instalacją, video.

O fotografii pisze do Kwartalnika Fotografia, współpracowała z Pozytywem. Zajmuje się tłumaczeniem tekstów o fotografii na język angielski. Swoje fotografie, video oraz instalacje wystawia w Polsce i za granicą (USA, Niemcy). Była kuratorem – m.in. wystawy młodej polskiej fotografii Globe-all? w Tucson, Arizona (2004), gdzie spędziła 3 miesiące jako artist-in-residence, miała indywidualna wystawę oraz wygłosiła wykład o polskiej fotografii w Tuscon PIMA Arts Council. Recenzent portfolio podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie (2008). Ukończyła anglistykę oraz rusycystykę na UAM w Poznaniu. Obecnie wykłada w Akademii Fotografii w Warszawie.

Dodaj komentarz