• 2009-11-07

All About Freedom Festival 2009

W dniach od 10 do 22 listopada 2009 roku w Trójmieście potrwa All About Freedom Festival - festiwal idei – idei wolności organizowany przez Europejskie Centrum Solidarności z Gdańska. Tegoroczne, trzecie już, spotkania z filmem, muzyką, teatrem odbywać się będą pod hasłem (R)EWOLUCJE WOLNOŚCI.

L.U.C., 39/89

L.U.C., 39/89

All About Freedom Festival to cykliczne, interdyscyplinarne wydarzenie kulturalno-artystyczne, prowokujące do rozmowy na temat różnych wymiarów wolności, a także na temat jej granic. Publiczność będzie mogła przekonać się, jak wielogłosowy może być to dialog i, że pragnienie swobody, jakie odczuwają ludzie na całym świecie, niezależne jest od miejsca zamieszkania, koloru skóry, wyznania czy poglądów. W programie tegorocznej edycji znalazły się filmy, muzyka oraz spektakle teatralne cieszące się międzynarodową sławą. Całość dopełnią debaty, warsztaty i spotkania z gośćmi festiwalu.

W części filmowej zaprezentowanych zostanie 30. najnowszych produkcji z całego świata, w tym 20 fabuł i 10 dokumentów. Większość z nich w Trójmieście będzie miała swoją polską premierę. Poza projekcjami filmowymi odbędą się też spotkania i panele dyskusyjne z twórcami filmów oraz osobistościami świata kultury i mediów. Dzięki współpracy z kluczowymi dystrybutorami, w Trójmieście pokazane zostaną filmy, które aktualnie wyświetlane są w Europie, USA i Kanadzie.

All About Freedom Festival to także liczne koncerty, m.in. multimedialny projekt L.U.C.-a 39/89 – Zrozumieć Polskę oraz koncert pod nazwą Muzyka moja wolność, podczas którego wystąpią zespoły europejskiej oraz polskiej sceny niezależnej i alternatywnej: Speech Debelle (UK) (laureatka Mercury Prize 2009), Wildbirds & Peacedrums (SWE) oraz BIFF (PL).

Nowością 3. edycji festiwalu będą przedstawienia teatralne. Publiczność będzie miała okazję podziwiać m.in. Panią z Birmy w reżyserii Anny Smolar (z Grażyną Barszczewską) oraz Sprawę Dantona w reżyserii Jana Klaty.

W trakcie Festiwalu odbędzie się też debata, podczas której przeanalizowane zostanie znaczenie wolności w kontekście uniwersalnym i historycznym – w kontekście historii Polski, Europy i świata.

W ramach 3. AAFF zaprezentowana zostanie wystawa Nowa Europa -PHOTO4FREEDOM, której motywem przewodnim są warstwy pamięci – ślady, jakie dawny system zostawił po sobie w krajobrazie oraz mentalności społeczeństw Europy Środkowo-Wschodniej. Poprzez ten projekt organizatorzy chcą sprowokować dialog na temat kondycji krajów Europy Środkowo-Wschodniej w dwadzieścia lat po demontażu systemu komunistycznego.

Dodaj komentarz