• 2009-11-05

Filmowe projekcje na I Międzynarodowym Festiwalu Literatury

5 listopada 2009 roku w Kinie Pod Baranami w Krakowie, w ramach I Międzynarodowego Festiwalu Literatury, odbędzie się pokaz filmu Tamten świat samobójców w reż. Gorana Dukića. Zia po rozstaniu z dziewczyną w akcie rozpaczy tnie sobie nadgarstki. W efekcie trafia do psychodelicznej, alternatywnej rzeczywistości, zaludnionej wyłącznie przez samobójców. Posępny świat okazuje się zaskakująco podobny do tego ziemskiego – bohater znajduje nową pracę i nowych przyjaciół, a w międzyczasie dowiaduje się, że jego była dziewczyna również trafia do zaświatów, więc postanawia ją odszukać… Przewrotna filmowa wariacja na temat życia po śmierci plus Tom Waits w roli anioła. Początek seansu o godz. 21.00.

W piątek (6 listopada) o godz. 18.00 w Centrum Kultury Żydowskiej (ul. Meiselsa 17) odbędzie się premierowy pokaz filmu dokumentalnego Marcina Giżyckiego pt. Uczeń Schulza. To opowieść o Alfredzie Shreyerze – ostatnim żyjącym wychowanku wybitnego pisarza i rysownika Brunona Schulza. Shreyer jest skrzypkiem, śpiewakiem, przez lata prowadził działalność społeczno-kulturalną. Giżyckiemu udało się sportretować nie tylko ucznia, ale także samego Schulza, który jest drugim bohaterem filmu. O godz. 21.00 w Kinie Pod Baranami rozpocznie się natomiast projekcja filmu Ziemia i popioły w reż. Atiqa Rahimiego. Film opowiada przejmującą historię – Dastaguir wraz z wnukiem Yassinem podążają do kopalni węgla, aby powiadomić Murada (ojca chłopca i syna Dastaguira), że wszyscy mieszkańcy ich wioski zginęli podczas bombardowania.

Na zakończenie Festiwalu, w sobotę (7 listopada) o godz. 21.00 w Kinie Pod Baranami zostanie pokazany film Pele Zwyciezca w reż. Billie Augusta. Współautorem scenariusza jest Per Olov Enquist. Akcja filmu toczy sie pod koniec XIX wieku. Znajdujący się na skraju biedy Lesse i Pelle, ojciec i syn, w akcie desperacji wsiadają na statek i opuszczają rodzinną Szwecję, by w nadziei na lepsze życie zacząć pracę na duńskiej farmie. Okazuje się jednak, że odnalezienie się w nowej społeczności wcale nie jest łatwe. Mocny, surowy, poruszający obraz dyskryminacji imigrantów.

Dodaj komentarz