• 2009-11-04

Kosmos w wykonaniu Teatru Gardzienice wydarzeniem festiwalu

5 i 6 listopada 2009 roku o godz. 20 przestrzenie krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (ul. Straszewskiego 21-22) zostaną otwarte dla jednej z najciekawszych polskich grup teatralnych. Dwa wieczory i dwie odsłony teatralnego arcydzieła: spektakl – składający się z Metamorfoz wg Apulejusza, Odysei oraz Ifigenii wg Eurypidesa zostanie zaprezentowany w formie maratonu teatralnego nawiązującego do idei przewodniej czwartego dnia festiwalu: Pokusa Mitu.

Kosmos w wykonaniu teatru Gardzienice zapowiada się na jedno z najciekawszych i najbardziej wyczekiwanych wydarzeń I Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada. Będzie to pierwsze przedstawienie słynnego teatralnego maratonu aktorów Włodzimierza Staniewskiego poza macierzystą sceną Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice.

Imponująca mieszanka sztuki inscenizacyjnej, kunsztu, tekstu i muzyki jest wynikiem gruntownych badań, jakie grupa z Gardzienic prowadzi od wielu lat. Dotyczą one przede wszystkim antycznych źródeł teatru i polegają na wskrzeszeniu nieużywanych od dawna technik gry aktorskiej, odświeżeniu znaczeń antycznych tekstów dramatycznych i reinterpretacji mitów. Bardzo istotną rolę odgrywa w nich śpiew i koncepcja narodzin dramatu z ducha muzyki. Wokalne umiejętności aktorów i organizm, jakim jest w tych spektaklach chór, zadziwiają spójnością i skalą dramatyzmu. Na scenie mieszają się mity, bogowie, moce, rozpętują się ekstatyczne dionizyjskie tańce.

Poszczególne części Kosmosu były z powodzeniem grane na scenach Nowego Jorku, Londynu, Berlina i Moskwy, przynosząc reżyserowi i aktorom ogromne uznanie. The Los Angeles Times napisał o Gardzienicach: Ci, którzy odrzucają awangardowy teatr jako fałszywy, uwieczniony przez intelektualną wyniosłość, nigdy nie zetknęli się z twórczością tej grupy. Jest ona tak prawdziwa i tworzona z takim poświęceniem, iż przybliża nas tka blisko boskiej istoty sztuki i teatru, że jesteśmy skłonni niemal wejść w tę konfliktową, drażliwą kulturę. Dodatkową atrakcją przedstawienia Ifigenii będzie jej rzadka prezentacja z muzyką orkiestry pod dyrekcją Mikołaja Blajdy.

Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie
ul. Straszewskiego 21-22

Dodaj komentarz