• 2009-11-03

Janusz Musiał – Tajemnice ogrodu

3 listopada 2009 roku o godz. 18.00 w Miejskiej Galerii Domu Kultury Batory w Chorzowie odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Tajemnice ogrodu i projekcje filmów otworkowych Janusza Musiała. Wystawa odbywa się w ramach festiwalu fotografii otworkowej OFFO 2009.

Fot. Janusz Musiał, "Flora-kolora"

Fot. Janusz Musiał, "Flora-kolora"

OFFO 2009 to trzecia już edycja festiwalu, odbywającego się co dwa lata na terenie Górnego Śląska. W tym roku w OFFO bierze udział rekordowa liczba ponad stu autorów oraz około pięćdziesięciu galerii. Pojawi się też wielu gości z zagranicy, którzy zaprezentują swoje prace. Zapoznać będzie się można z pracami z Francji, Argentyny, Brazylii. Tak duża liczba wystaw pozwala ukazać nie tylko różnorodność efektów, jakie można uzyskać przy wykorzystaniu camery obscury, lecz też wielość punktów widzenia na temat fotografii, sztuki, czy rzeczywistości. JANUSZ MUSIAŁ – FOTOGRAFIA 2000-2007

Janusz Musiał jest absolwentem organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie zrealizował dyplom praktyczny w pracowni fotografii klasycznej pod kierunkiem Prof. Waldemara Jamy oraz aneks do dyplomu w pracowni fotografii intermedialnej u Prof. Witolda Węgrzyna (2004). Pracę teoretyczną – Nieobecne granice fotografii – napisał pod kierunkiem Prof. Jerzego Olka.

W swoich pracach podejmuje próby refleksji nad czasem, przestrzenią, prędkością, światłem, dotykiem, portretem. Poddaje analizie medium fotografii oraz media monitorowej reprezentacji. W sposobie i technikach kreowania obrazów najczęściej odwołuje się do fotografii bezkamerowej, kontaktowej, otworkowej, rejestracji w dłuższych interwałach czasu.

Tajemnice ogrodu

w przestrzeniach
uniwersum świata fauny i flory
powtarzalnych rytuałów natury
optycznie dostrzegane ślady
odkrywam wizualne przestrzenie
syntezy wizerunków i procesów
przemiany
pochwycone w klatki światłoczułej materii
ukryte w optycznej ciemni
obrazy utajone
obrazy w negatywie
oczekujące na metamorfozę…
Flora-kolora

kalejdoskop barw
przestrzenie koloru
abstrakcyjne kształty
intensywne doznania
przestrzenie emocji i zmysłów
wizualne ślady
doświadczenia wiosny i lata
kwitnących kwiatów i roślin
utrwalone na światłoczułej kliszy
barwne obrazy zakwitły
w optycznej ciemni
camera obscura…

Janusz Musiał
2005-2009

Wystawy Offo 2009 potrwają na Śląsku od 3 do 30 listopada.
Miejska Galeria Domu Kultury Batory
Chorzów ul. S. Batorego 6

Dodaj komentarz