• 2009-11-02

World Press Photo 09

Od 3 listopada 2009 roku w Bunkrze Sztuki w Krakowie można oglądać wystawę fotografii prasowej World Press Photo. Decyzją międzynarodowego jury 52-ego konkursu World Press Photo fotografią roku 2008 zostało czarno-białe zdjęcie autorstwa amerykańskiego fotoreportera Anthony’ego Suau. Zdjęcie przedstawia uzbrojonego detektywa Roberta Kole, przeszukującego opuszczony dom w Cleveland w stanie Ohio. Lokatorzy zostali eksmitowani z powodu niespłaconej hipoteki, jednak policja ma obowiązek sprawdzić czy w środku na pewno nikogo nie ma. Fotografia ta, jest częścią większego reportażu, który powstał na zlecenie magazynu Time i jako całość otrzymała drugą nagrodę w kategorii Życie Codzienne.

Fot. Anthony Suau, US Economy in Crisis, Cleveland, Ohio, March 26, 2008

Fot. Anthony Suau, US Economy in Crisis, Cleveland, Ohio, March 26, 2008

Jego siła tkwi w przeciwieństwach, ponieważ sugeruje dwa odmienne znaczenia: wygląda jak typowe przedstawienie konfliktu zbrojnego, podczas gdy dotyczy eksmisji z powodu nie spłaconych kredytów – mówiła o fotografii Anthony’ego Suau przewodnicząca jury Mary Ann Golon. Według jurora Akinbode Akinbiyi: Jest to bardzo niejednoznaczny obraz. Trzeba uważnie mu się przyjrzeć, by zrozumieć, co przedstawia. Oglądając tę fotografię, ludzie z całego świata będą myśleć: to dotyczy nas wszystkich.

W tegorocznym konkursie wzięło udział 5508 fotoreporterów ze 124 krajów. Jurorzy obejrzeli ponad 96 000 zdjęć, nagradzając łącznie 62 osoby z 27 państw. Polscy fotografowie dostali wyróżnienia w kilku kategoriach: Justyna Mielnikiewicz – II nagroda w kategorii Ludzie i wydarzenia (fotoreportaż); Wojciech Grzędziński – III nagroda w dziedzinie Wydarzenia (fotoreportaż); Tomasz Wiech – III nagroda w kategorii Życie codzienne (zdjęcie pojedyncze); Tomasz Gudzowaty – III nagroda w kategorii Fotografia sportowa (zdjęcie pojedyncze); Kacper Kowalski – II miejsce w kategorii Sztuka i rozrywka (fotoreportaż).

Na World Press Photo 09 możemy zobaczyć ponad 190 fotografii, wśród nich fotografię roku oraz zdjęcia nagrodzone w poszczególnych kategoriach. Tegoroczna edycja wystawy będzie pokazywana w około 100 miejscach na całym świecie.

World Press Photo jest niezależną organizacją non-profit. Jej siedziba znajduję się od 1955 roku w Amsterdamie. Jej głównym celem jest wspieranie i międzynarodowa promocja prac zawodowych fotografów prasowych. W ciągu lat swojego istnienia WPPH przekształciło się w niezależną platformę fotoreportażu i wymiany informacji.

Głównym organizatorem wystawy jest Fundacja World Press Photo. World Press Photo otrzymuje wsparcie finansowe od Dutch Postcode Lottery. Sponsorzy globalni to Canon i TNT.

World Press Photo 09 towarzyszy pokonkursowa wystawa najlepszej polskiej fotografii prasowej BZ WBK Press Photo 2009. Wystawa trwa od 3 listopada 2009 do 24 listopada 2009 roku. Można oglądać ją codziennie w godz. 10.00-20.00 Koordynatorka: Beata Nowacka-Kardzis

Dodaj komentarz