• 2009-10-31

Wieczór z twórczością Stanisława Różewicza

2 listopada 2009 roku o godz. 19.30 w Centrum Kultury Rotunda w Krakowie odbędzie się wieczór poświęcony Stanisławowi Różewiczowi. W ramach spotkania zostanie wyświetlony film reżysera pt.: Szklana kula.

Stanisław Różewicz (1924-2008) - reżyser i scenarzysta filmów fabularnych, dokumentalnych oraz przedstawień teatralnych. Pracę w kinematografii rozpoczął w 1947 roku, jako asystent Jerzego Zarzyckiego. W tym samym roku zrealizował wspólnie z Wojciechem Jerzym Hasem dokumentalną impresję Ulica Brzozowa.

W latach 1967-68 i 1972-80 sprawował kierownictwo artystyczne w Zespole Filmowym Tor. W dorobku reżysera wyróżnić można trzy główne nurty: filmy odwołujące się do doświadczeń drugiej wojny światowej (Wolne miasto, Świadectwo urodzenia, Westerplatte, Opadły liście z drzew), kameralne dramaty psychologiczne (Głos z tamtego świata, Samotność we dwoje, Pensja pani Latter, Anioł w szafie) oraz ikonograficzne impresje (Postkarten, Wycieczka do Paryża). Stanisław Różewicz z widzami pożegnał się fabularyzowanym filmem dokumentalnym Gdzie zabawki z tamtych lat, w którym powrócił do czasu swojego dzieciństwa, spędzonego wspólnie ze starszym bratem, poetą – Tadeuszem.

Szklana kula, fab. (1972), 81 min. Film zrealizowany w krakowskiej scenerii, oparty na opowiadaniu Święty Kornela Filipowicza. Reżyser wpisuje się w rzadko podejmowaną przez polską kinematografię dyskusję o pokoleniu kontestacji lat sześćdziesiątych. Muzykę do Szklanej kuli – skomponowaną przez Wojciecha Kilara – wyróżniono nagrodą na festiwalu filmowym w Cork w 1973 roku.

W spotkaniu wezmą udział:
krytyk filmowy – MARIA MALATYŃSKA
aktor – MIECZYSŁAW GRĄBKA
reżyser – LEOPOLD RENE NOWAK
student szkoły filmowej – ANDRZEJ ROBAK
oraz
maestro – JAN OBERBEK (gitara)

Organizatorem Zaduszek filmowych jest Dyskusyjny Klub Filmowy Rotunda oraz Krakowski Oddział Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Dodaj komentarz