• 2009-10-31

Kolekcja. 20 lat Galerii Starmach w Muzeum Narodowym w Krakowie

6 listopada 2009 roku o godzinie 18.00 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Kolekcja. 20 lat Galerii Starmach. Zaprezentuje ona najciekawszą część zbioru muzealnej kolekcji Teresy i Andrzeja Starmachów. Ekspozycja będzie czynna do 7 listopada 2009 roku.

Z wystawy "Kolekcja. 20 lat Galerii Starmach"

Z wystawy "Kolekcja. 20 lat Galerii Starmach"

W tym roku minie 20 lat działalności Galerii Starmach – jednej z najważniejszych w Polsce. W ciągu dwóch dekad jej właściciele, Teresa i Andrzej Starmachowie, zorganizowali ponad 100 wystaw i zgromadzili olbrzymią, iście muzealną kolekcję sztuki czołówki polskich artystów współczesnych. Najlepsza i najciekawsza część tego zbioru, czyli prace kluczowe dla historii polskiej sztuki – obrazy, rzeźby, fotografie, instalacje – znajdą się na wystawie Kolekcja. 20 lat Galerii Starmach w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

Ekspozycja w sali wystaw zmiennych w Gmachu Głównym, przygotowywana wspólnie przez Galerię Starmach i Muzeum Narodowe w Krakowie, nie będzie zbudowana chronologicznie. Ma się raczej opierać na zaskakujących zestawieniach prac różnych artystów, np. Andrzeja Wróblewskiego z Markiem Chlandą, Henryka Stażewskiego z Marzeną Nowak, Mikołaja Smoczyńskiego z Zofią Gutkowską – Nowosielską, Katarzyny Kobro z Marią Jaremą i Andrzejem Pawłowskim.- Chodzi o to, by podkreślić podobieństwa poszukiwań artystycznych twórców starszego i młodszego pokolenia z naszej kolekcji- mówią Teresa i Andrzej Starmachowie.

Oprócz prac wymienionych już artystów na wystawie znajdą się dzieła: Marka Piaseckiego, Koji Kamoji, Mirosława Bałki, Stanisława Dróżdża, Natalii LL, Stażewskiego, Winiarskiego, Edwarda Krasińskiego, Tadeusza Kantora, Nowosielskiego, Jonasza Sterna, Brzozowskiego, Romana Opałki, Jana Tarasina, Grzegorza Sztwiertni, Piotra Lutyńskiego, Marty Deskur, Tomasza Ciecierskiego, Andrzeja Szewczyka, Mikołaja Smoczyńskiego.

Wystawie będzie towarzyszył katalog pod redakcją Andrzeja Szczepaniaka z reprodukcjami wszystkich prac, szczegółowymi ich opisami oraz z tekstem autorstwa Andy Rottenberg. Kuratorem wystawy jest Andrzej Starmach.

6 listopada 2009 roku, godz. 18.00, Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie, Al. 3 maja 1

Dodaj komentarz