• 2009-10-31

Festiwal Fotografii Otworkowej

3 listopada 2009 r. na terenie Górnego Śląska rusza Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej. OFFO 2009 to trzecia już edycja festiwalu, odbywającego się co dwa lata na terenie Górnego Śląska. W tym roku w OFFO bierze udział rekordowa liczba ponad stu autorów oraz około pięćdziesięciu galerii.

Fot. Martha Casanave

Fot. Martha Casanave

Pojawi się też wielu gości z zagranicy, którzy zaprezentują swoje prace. Zapoznać będzie się można z pracami z Francji, Argentyny, Brazylii. Tak duża liczba wystaw pozwala ukazać nie tylko różnorodność efektów, jakie można uzyskać przy wykorzystaniu camery obscury, lecz też wielość punktów widzenia na temat fotografii, sztuki, czy rzeczywistości.

Fotografia otworkowa to, przynajmniej w teorii, jedna z najprostszych technik fotograficznych. Bazuje ona na urządzeniu zwanym camera obscura. Najczęściej jest ono konstruowane przez artystów samodzielnie, choć można również zakupić gotowe aparaty. Aparat otworkowy to zazwyczaj szczelne pudełko lub puszka z wywierconym z przodu małym otworem (ok. 0,6 mm. średnicy). Poprzez dziurkę światło wpada do wnętrza pudełka i tworzy obrócony obraz na jego tylnej ścianie, gdzie znajduje się materiał światłoczuły (negatyw bądź papier fotograficzny). Oczywiście, ten krótki opis budowy camery obscury nie wyczerpuje wszystkich możliwości. Jej konstruktorzy ograniczeni są tylko własną wyobraźnią dziurek może być więcej niż jedna, a sam wygląd aparatu, jak i materiał, z którego jest zrobiony, jest zależny wyłącznie od upodobań autora. Główną różnicą między aparatem otworkowym a klasycznym aparatem fotograficznym stanowi brak obiektywu jego rolę spełnia właśnie ów otworek. To proste urządzenie pozwala uzyskać obraz o niemal nieskończonej głębi ostrości oraz niespotykanej optyce. Fotografowane przedmioty, jak również perspektywa, ulegają charakterystycznym przekształceniom, co sprawia, że fotografia otworkowa uważana jest zwykle za bardzo subiektywną formę wypowiedzi.

W ramach III Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej w kilku miastach Górnego Śląska, m. in. Katowicach, Chorzowie, Rybniku, Jastrzębiu Zdroju odbędą się wernisaże, spotkania z autorami, prezentacje kamer otworkowych. Wystawy potrwają na Śląsku od 3 do 30 listopada.

Dodaj komentarz