• 2009-10-31

Dwa cmentarze

2 listopada 2009 r. o godz. 19.00 w Galerii Fundacji Atelier w Warszawie odbędzie się wernisaż Krzysztofa Wojciechowskiego i Wiktora Nowotki Dwa cmentarze.

dwa-cmentarze-galeria-atelier

Wiktor Teodor Nowotka, Krzysztof P. Wojciechowski, "Dwa cmentarze"

Dwa cmentarze z dwóch wojen, jakie przetoczyły się przez polską ziemię. Powinny być podobne, jak niemal wszystkie cmentarze wojenne w Europie. Na obu leżą polegli żołnierze. Jest jednak między nimi różnica. Na pierwszym leżą wspólnie – po śmierci nie są już wrogami – zebrani na rozkaz, a może w ludzkim odruchu, i pochowani z godnością w jednym miejscu, żołnierze dwu przeciwnych armii stali się znowu braćmi. Inny jest ten drugi – tu są sami swoi, choć jak się okazuje nie wszyscy. Tu zgromadzono tylko tych, którzy walczyli po słusznej stronie. Cmentarz – pomnik Mauzoleum Armii Czerwonej. Niegdyś zadbany aż do bólu, dziś odnaleziony przez zwykłych ludzi – bliskich, którzy odnajdują tu swoich utraconych krewnych, ojców, narzeczonych, mężów… i ozdabiają ten nieskazitelny kiedyś pomnik we własnym guście i na swój sposób. Bo to już mogą uczynić. W miejscach dotąd bezimiennych pojawiają się konkretne osoby, widzimy ich nazwiska, niekiedy także twarze, oczy ufnie patrzące w obiektyw aparatu. Widzimy, że to tacy sami ludzie jak my. Wiktor Nowotka

Wiktor Teodor Nowotka – członek rzeczywisty ZPAF (Związek Polskich Artystów Fotografików). Wykładowca w Studium Fotografii ZPAF oraz w Akademii Fotografii w Warszawie. Uprawia niemal wszystkie dziedziny fotografii od czystej formy do dokumentu społecznego, przy użyciu różnych technik i narzędzi fotograficznych. Ostatnio realizuje cykl albumów o przestrzeni publicznej w Polsce.

Krzysztof P. Wojciechowski – członek ZPAF od 1975, fotograf, autor licznych wystaw. Pracuje w CSW Zamek Ujazdowski.

Wystawę można oglądać do 30 listopada.

Fundacja Atelier
ul. Foksal 11 (1 piętro)

Dodaj komentarz