• 2009-10-31

Don Juan Tenorio

1 listopada 2009 roku o godz. 16.00 w Instytucie Teatralnym w Warszawie odbędzie się czytanie aktorskie dzieła José Zorrilli Don Juan Tenorio. To romantyczna interpretacja hiszpańskiego mitu, w którym idea świętokradczej rozpusty w osobie mężczyzny: Don Juana, osiąga najwyższy poziom ekspresji w połączeniu z obchodami Dnia Wszystkich Świętych i zejściem do piekieł.

Dona Ines

Dona Ines

Jośe Zorilla napisał Don Juana Tenorio na zamówienie w ciągu dwudziestu dni, aby zaprezentować utwór podczas nocy w przededniu Wszystkich Świetych. Romantyczny Don Juan Tenorio okazał się ogromnym hitem w Madrycie, gdzie po raz pierwszy wystawiono tę sztukę w 1844 roku. Utwór natychmiast zyskał ogromną popularność, stając się jedną z najbardziej znanych sztuk teatralnych w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej. Od tego czasu odgrywa się sztukę co roku o poranku w dniu 1 listopada, we wszystkich hiszpańskich, a także latynoamerykańskich teatrach, szczególnie w Meksyku.

Don Juan Tenorio Zorilli jest też przykładem włączenia hiszpańskiej tradycji w kanon tradycji uniwersalnej, polegającej na teatralnej reprezentacji śmierci w Dniu Wszystkich Świętych, poczynając od średniowiecznych tańców ze śmiercią do Dziadów Adama Mickiewicza czy Nocy listopadowej Stanisława Wyspiańskiego.

Don Juan Tenorio, José Zorrilla, reż. Reda Haddad, czytanie aktorskie organizowane przez Instytut Cervantesa w Warszawie we współpracy z Instytutem Teatralnym, 1 listopada, godz.16.00, Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1, Warszawa

1 komentarz do artykułu “Don Juan Tenorio”

  1. Barnaby

    To bylo super!

Dodaj komentarz