• 2009-10-30

VII Triennale Sztuki Sacrum

6 listopada 2009 roku o godzinie 12.00 w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie odbędzie się otwarcie VII Triennale Sztuki SacrumSiódma edycja Triennale Sztuki Sacrum odbywa się pod hasłem Dom – droga istnienia i tematycznie wiąże się z doświadczeniem domu, zamieszkiwania, domowości i bezdomności. W dniu inauguracji odbędzie się wernisaż wystawy problemowej Dom – droga istnienia oraz dwie interaktywne akcje plastyczne: Przejście – multimedialna akcja Justyny Rybak, od 12.00 w budynku MGS, Wrzątek frasobliwy – happening Andrzeja Szarka, o godz. 18.00 – w III Alei, przed budynkiem MGS.

Wystawa Dom – droga istnienia przygotowana została we współpracy z Instytutem Sztuki PAN. Jej scenariusz powstał na podstawie książki Danuty i Zbigniewa Benedyktowiczów Dom w tradycji ludowej oraz projektu antropologicznego Dom – droga istnienia. Na wystawie prezentowane są dzieła sztuki współczesnej, których wybór i zestawienie ma odrębną wartość znaczeniową. Wystawa sięga do źródeł wyobraźni symbolicznej związanej z domem; mówi o doświadczeniu budowania i zamieszkiwaniu, o domu jako fundamentalnej strukturze wyobraźni ludzkiej – pełnej znaczeń przestrzeni pamięci; domu – micie organizującym obraz i przeżycie egzystencjalne świata. Widzowie wystawy (blisko 200 dzieł we wszystkich salach wystawowych MGS) mogą oglądać poszczególne dzieła podążając za zaproponowanymi przez autorów wystawy trzema wątkami tematycznymi: Dom – świątynia, Dom – świat, Dom – człowiek i odkrywając zawarte w nich inne jeszcze motywy domowości.

Wystawa ma charakter interdyscyplinarny i multimedialny – znajdują się na niej prace ponad stu artystów różnych pokoleń: obrazy m.in. Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Zbysława Maciejewskiego, Zbyluta Grzywacza, Andrzeja Okińczyca, Magdaleny Moskwy, Kiejstuta Bereźnickiego, Jerzego Mierzejewskiego; rzeźby i instalacje Jana Kucza, Leszka Knaflewskiego, Julity Wójcik, Karola Wieczorka; videoprojekcje Zorki Wolny, Rafała Jakubowicza – udostępnione przez artystów, niektóre wykonane specjalnie z myślą o tej wystawie; eksponaty ze zbiorów muzealnych i z kolekcji prywatnych. Wystawie towarzyszy katalog zawierający wznowienie książki Dom w tradycji ludowej, teksty dotyczące wystawy i kilkadziesiąt reprodukcji prac.

Triennale Sztuki Sacrum jest poszukiwaniem, poprzez dzieła różnych dziedzin sztuki, odpowiedzi na pytania o doświadczenia człowieka współczesnego. VII Triennale trwać będzie do 1 sierpnia 2010; obejmuje kilka wystaw sztuk wizualnych, konkurs dla artystów plastyków, spotkania i konferencje, akcje plastyczne, przegląd filmowy wraz z premierą filmu zrealizowanego w ramach Triennale.

Kształt artystyczny VII Triennale opracowała Rada Programowa, w skład której wchodzą: antropologowie kultury – Danuta Benedyktowicz i Zbigniew Benedyktowicz, prof. Jacek Waltoś z krakowskiej ASP, prof. Renata Rogozińska z poznańskiej ASP oraz dr Katarzyna Barańska – etnograf.

Dom – droga istnienia
Wystawa problemowa VII Triennale Sztuki Sacrum
7 listopada 2009 – 14 lutego 2010
Sale wystawowe MGS

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Dodaj komentarz