• 2009-10-30

Projects 91: Artur Żmijewski

Do 1 lutego 2010 roku w Museum of Modern Art w Nowym Jorku można oglądać wystawę indywidualną Artura Żmijewskiego. Najnowsza praca artysty, wideo Świecie, 2009, zostanie pokazana w serii Projects 91, w ramach której MoMA prezentuje najbardziej uznanych artystów młodego pokolenia. W jej ramach z wystawą indywidualną w amerykańskim muzeum debiutowali m.in. Olafur Eliasson, Sigalit Landau, Dan Perjovschi, Son Dong, oraz Monika Sosnowska.

artur-zmijewski

Artur Żmijewski, Świecie, 2009, 2009.

MoMA pokaże także wcześniejsze prace artysty w swojej sali kinowej, The Roy and Niuta Titus Theater 2. Program zatytułowany Short films by Artur Zmijewski trwa ok. 90 minut i obejmuje następujące prace: Berek (1999), Lekcja śpiewu 2 (2002), Patricia (2007), Yolanda (2007), i Oni (2007). Projekcje po polsku, z angielskimi podpisami. Program zostanie pokazany 9 razy, pierwszy pokaz w sobotę 31 października o godz. 16:00.

W swoich filmach i fotografiach Artur Żmijewski (ur. 1966), jeden z najbardziej prowokujących artystów pokolenia, obserwując ludzkie zachowania analizuje normy społeczne. Jego rolą, jak sam mówi, jest danie impulsu, i w tym celu często przyjmuje strategię akcji politycznej, tworzy dla swoich bohaterów scenariusze, a następnie dokumentuje ich reakcje. Jego prace często analizują traumy wywołane wydarzeniami historycznymi czy społeczno-politycznymi. Powracającym w wielu projektach Żmijewskiego motywem jest zainteresowanie artysty społecznościami marginesu czy wykluczonymi, ale także popularnymi poglądami, które kształtują rzeczywistość zwykłego człowieka.

Najnowsza praca Żmijewskiego, Świecie, 2009 (2009), która ma swoją premierę w Museum of Modern Art, jest zapisem zorganizowanych i udokumentowanych przez niego warsztatów artystycznych. Żmijewski zaprosił siedmiu artystów z różnych części Polski do współpracy z robotnikami zakładów metalowych w Świeciu, małym mieście, którego społeczność nie ma kontaktu ze sztuką współczesną. Obie grupy spotykają się, tworzą i instalują 8 rzeźb publicznych korzystając z hal i urządzeń fabrycznych i materiałów zapewnionych przez sponsorującą firmę. Projekt wzorowany był na podobnych wspólnych akcjach artystów i robotników inicjowanych w końcu lat 60-tych w Elblągu, którym przyświecały utopijne idee społeczeństwa bezklasowego i wprzęgnięcia osiągnięć technologii przemysłowej do procesu artystycznego. Odtwarzając tę sytuację w dzisiejszej rzeczywistości politycznej i artystycznej, Żmijewski naświetla różnice dzielące grupy społeczne dziś, pytając czy tak naprawdę mogą one kiedykolwiek zostać pokonane.

Artur Żmijewski reprezentował Polskę na 51. Biennale w Wenecji w 2005 r. Miał wystawy indywidualne m.in. w DAAD Galerie w Berlinie (2009); Institute of Modern Art. w Brisbane, Gallery TPW w Toronto (2008); NBK w Berlinie (2007); Kunsthalle Basel w Bazylei (2005); MIT List Visual Arts Center w Cambridge, MA, CAC Centre d’art Contemporain de Brétigny w Bretigny (2004); MUCA Roma w Meksyku, Fundacji Galerii Foksal w Warszawie, Galerie fuer Zeitgenoessische Kunst w Lipsku (2003); Galerie Peter Kilchmann w Zurychu (2002); i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (1998). Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, w tym w Kunstverein Hannover, The Hessel Museum w Bard College w Annandale-on-Hudson, NY, Haifa Museum of Art w Tel Awiwie, ICA w Bostonie, MA (2009); New Museum w Nowym Jorku, ICA w Londynie, Kunstwerke w Berlinie (2008); documenta 12 w Kassel, 2. Biennale w Moskwie (2007); Kunsthalle Wien w Wiedniu, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, Barbican Centre w Londynie, Centre Pompidou w Paryżu (2006); Kunsthalle Fridericianum w Kassel, Wattis Institute for Contemporary Arts w San Francisco, CA, Galerii Trietiakowskiej w Moskwie (2005); Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien w Wiedniu, KW Kunst-Werke Berlin (2004); Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej w Jerozolimie, Ludwig Museum w Budapeszcie (2003); Manifesta 4 we Frankfurt n/Menem (2002); i Moderna Museet w Sztokholmie (1999).

Kuratorem wystawy jest Connie Butler, The Robert Lehman Foundation Chief Curator of Drawings. Wystawa jest efektem jej udziału w wizytach studyjnych dla amerykańskich kuratorów sztuki współczesnej w Polsce organizowanych przez Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Wystawa Artura Żmijewskiego zorganizowana została dzięki wsparciu Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

Praca Świecie, 2009 prezentowana jest dzięki uprzejmości artysty, Fundacji Galerii Foksal w Warszawie i galerii Peter Kilchmann w Zurychu. Artysta składa podziękowania Karinie Dzieweczyńskiej za pomoc w organizacji i sfinansowaniu projektu.

Projects, najczęściej będące prezentacją pojedynczej, nowej pracy artysty, bardzo często instalacji, pokazywane są w osobnej galerii jako samodzielna wystawa. Wystawę Projects 91: Artur Żmijewski, której kuratorką jest Connie Butler, będzie można oglądać na 2. piętrze Museum of Modern Art w Projects gallery, od 28 października 2009 do 1 lutego 2010 r.

Dodaj komentarz