Łaźnia. Sztuka w projektach zmiany społecznej

29 października 2009 roku odbyła się promocja najnowszej publikacji CSW Łaźnia w Gdańsku. Książka pod tytułem Łaźnia. Sztuka w projektach zmiany społecznej pod redakcją Małgorzaty Cackowskiej jest kolejnym projektem zrealizowanym po publikacji pt. Łaźnia. Architektura, sztuka i historia, wydanej w ubiegłym roku z okazji dziesięciolecia istnienia CSW Łaźnia.

lazniasztuka

Zamysłem tego tomu jest ukazanie jednego, ale bardzo istotnego pola działania Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia – jej edukacyjnych idei i projektów w szerokim kontekście wiedzy o społeczeństwie, kulturze i edukacji. Celem tej publikacji jest – oprócz poznawczej funkcji – chęć uczynienia jej użyteczną. Opisane przykłady działań i wybrane teoretyczne odniesienia mogą służyć szerokiemu spektrum odbiorców: studiującym nauki społeczne, animatorom kultury, refleksyjnym pedagogom, nauczycielom, wychowawcom, pracownikom innych instytucji kultury do uczenia się i poznawania przykładu edukacyjnej roli instytucji kulturalnej na rzecz zmiany społecznej, do pogłębiania własnych refleksji.

Z teorii i praktyki znamy dwie pedagogiki. Jedna z nich to pedagogika oświecona i oświecająca, wtłaczająca człowieka w gotowa matrycę tożsamości, dostarczająca gotowe wartości, odpowiadająca jednoznacznie na wszystkie pytania, uprzedmiotowiająca. Druga pedagogika, nawiązująca do najlepszych wzorów myśli krytycznej, dąży do przekazania człowiekowi władzy kreowania własnej biografii, oddaje mu władzę konstruowania rzeczywistości w której żyje; więcej jeszcze – interweniuje w świat, na rzecz jego zmiany. I właśnie w tą drugą pedagogikę wpisuje się zarówno treść i klimat tekstów zamieszczonych w pierwszej części książki, jak i – przedstawiona w kolejnych częściach – działalność artystyczno-edukacyjna Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia (…) – fragment recenzji prof. Zbyszko Melosik

CSW Łaźnia,ul. Jaskółcza 1, Gdańsk

Dodaj komentarz