• 2009-10-29

Zbigniew Seifert – koncert jazzowy na skrzypce

5 listopada 2009 roku w Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie odbędzie się koncert jazzowy na skrzypce, orkiestrę symfoniczną i grupę rytmiczną. Koncert na skrzypce jazzujące, sekcję rytmiczną i orkiestrę symfoniczną był wykonywany tylko raz, w Niemczech w 1974 roku. Niektóre jego fragmenty zostały użyte w ostatnim albumie Passion nagranym w Nowym Jorku dla wytwórni Capitol.

Zbyszek Seifert, fot. Raymond Clement

Zbigniew Seifert, fot. Raymond Clement

Zbigniew Seifert (7 czerwca 1946, Kraków – 15 lutego 1979, Buffalo, USA), jeden z najwybitniejszych polskich twórców jazzowych: skrzypek, kompozytor, saksofonista. W świecie zasłynął dzięki unikatowemu stylowi gry skrzypcowej i to otworzyło mu drogę do wielkiej międzynarodowej kariery. Niestety przedwczesna śmierć artysty w wieku niepełna 33 lat, przekreśliła jego plany muzyczne i dalszy rozwój. Mimo krótkiego życia, Zbigniew Seifert dzięki swojej nieprzejednanej postawie wobec procesu tworzenia i nieustannemu poszukiwaniu własnej drogi muzycznej, wpisał się na zawsze w poczet najwybitniejszych jazzmanów wszechczasów.

W obszernym wywiadzie Pasja życia przeprowadzonym przez Pawła Brodowskiego w Jazz Forum w 1978 roku Zbigniew Seifert mówił o swoich próbach kompozytorskich: Coraz bardziej czuję się kompozytorem. Nie zawsze mi te kompozycje wychodzą i często wrzucam je do kosza, ale od lat nieodłącznym elementem tego, co robię, są moje kompozycje. [...] Jak piszę? Na ogół siadam do fortepianu, ale przez cały czas myślę o skrzypcach, jest to metoda zastępcza. Klawiatura fortepianu daje mi możliwość grania akordami, ale jednak cały czas myślę w sposób skrzypcowy. Dobrze mi idzie pisanie dużych form na instrumenty smyczkowe. Muzyka na smyczki zaczyna mnie coraz bardziej interesować i widzę, że mógłbym zrobić jeszcze więcej. Mam bardzo wiele pomysłów. Sprawdziło mi się to również i na tej płycie, którą obecnie nagrywam [Passion]. Od czasu owego koncertu na skrzypce minęło trzy i pół roku, i okazało się, że teraz po raz drugi sprawdziły mi się niektóre muzyczne sprawy. (Paweł Brodowski, Pasja życia, [w: ] Jazz Forum Nr 12 3/1979)

Koncert na skrzypce jazzujące, orkiestrę symfoniczną i grupę rytmiczną (Jazz-Konzert für Violine, Sinfonieorchester und Rhythmusgruppe), (czas trwania: 25’45) nagrany został w dniach 26 – 30.08.1974 w NDR Funkhaus Hannover (Germany), Großer Sendesaal.
Kompozytor i aranżer: Zbigniew Seifert (1946-1979),
Wykonawcy koncertu:
Daniel Humair (drums),
Eberhard Weber (bass),
Joachim Kühn (piano),
Zbigniew Seifert (violin),
Orkiestra: Rundfunkorchester Hannover des NDR (obecna nazwa: Radio-Philharmonie Hannover des NDR)
Dyrygent: Mladen Gutesha,
Producent: Wolfgang Kunert;

Koncert jazzujący składa się dwóch płaszczyzn granych naprzemiennie: jazzowej wykonywanej przez grupę rytmiczną oraz symfonicznej wykonywanej przez orkiestrę. Partie grupy rytmicznej są partiami typowo jazzowymi z wybijającymi się wirtuozowskimi skrzypcami. W częściach orkiestrowych odkrywamy świat Szymanowskiego: melodyka, harmonia, środki artystycznego wyrazu rodem z utworów młodopolskiego kompozytora.

Seifert Quartet, fot. Jacek Stokłosa

Seifert Quartet, fot. Jacek Stokłosa

Seifert nie ukrywał, że był pod wielkim wpływem Johna Coltrane’a, ale twórczość kompozytorów polskich była również domeną jego muzycznych zainteresowań. Zresztą w/w cytowanym artykule sam przyznawał: Polska muzyka od Chopina aż do teraz, Lutosławski, Penderecki – cudowne rzeczy. Mam za mało czasu, żeby tego słuchać, a mieszkając ostatnio za granicą nie wszędzie mogę dostać najnowsze nagrania polskich kompozytorów. Jestem dumny, że mamy taką muzykę. Uwielbiam zwłaszcza Szymanowskiego. On pisał takie cudowne rzeczy na skrzypce. Ja wszystko to grałem i na pewno dużo mi z tego zostało. Są to wszystko tradycje góralskie i Szymanowski był właściwie pierwszym, który je przełożył na język muzyki klasycznej. Ja również czuje się mocno związany z tą tradycją.

Z. Seifert – Koncert jazzowy na skrzypce, orkiestrę symfoniczną oraz grupę rytmiczną – PREMIERA POLSKA
5 listopada 2009 – Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie

Wykonawcy:

Mateusz Smoczyński – skrzypce
Joachim Kühn – fortepian
Bronisław Suchanek – bas
Janusz Stefański – perkusja

Bohdan Jarmołowicz – dyrygent
Orkiestra Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie

Dodaj komentarz