• 2009-10-29

Mother Earth Sister Moon

W dniach od 4 do 21 listopada 2009 w Chashama 679 na Manhattanie będzie można oglądać instalację i serię performansów Christiana Tomaszewskiego i Joanny Malinowskiej: Mother Earth Sister Moon. Projekt powstał na specjalne zamówienie nowojorskiego biennale sztuki performansu Performa w ramach jego programu Performa Commissions. Został wyprodukowany przez Performę i Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz Open Art. Projects w Polsce. Performanse odbędą się w piątek, 6 listopada oraz soboty, 14 i 21 listopada o godz. 18:00 i 20:00.

W swojej pracy Christian Tomaszewski i Joanna Malinowska poddają artystycznej analizie wyobrażenia reżimu komunistycznego o przyszłości. Mother Earth Sister Moon (Matka Ziemia, Siostra Księżyc) podejmuje ten temat poprzez analizę mody i elementów stylu związanych ze zjawiskami specyficznymi dla b. bloku komunistycznego, takimi jak radziecki program kosmiczny, filmy i literatura science-fiction czy kult otaczający tajemniczą eksplozję Meteorytu Tunguskiego nad doliną rzeki Podkamienna Tunguska w środkowej Syberii w 1908 r. Praca odnosi się do kulturalnej i estetycznej specyfiki tej epoki i systemu, można więc poniekąd czytać ją jako archeologię przyszłości.

Instalacja przybierze formę gigantycznej rekonstrukcji stroju noszonego przez pierwszą kobietę w kosmosie, Walentinę Tierieszkową, będąc jednocześnie hołdem dla rzeźby Hon-en Katedral (Ona-Katedra), ogromnej figury kobiecej zaprojektowanej i zbudowanej przez Niki de Saint Phalle we współpracy z Jeanem Tinguely w 1966 r w Moderna Museet w Sztokholmie. Zwiedzający będą mogli wejść do rzeźby, a podczas performansów obejrzeć pokaz mody z muzyką Masami Tomihisy przywołujący epokę radzieckiego programu podboju kosmosu i filmy science-fiction tej ery poprzez rekonstrukcje prawdziwych strojów, jak i nowy design.

PERFORMA 09 (Nowy Jork, 1-22 listopada 2009) to trzecia edycja uznanego już międzynarodowo biennale nowej sztuki performansu prezentowanego przez Performę. W ramach innowacyjnego programu przełamującego granice pomiędzy sztukami plastycznymi, muzyką, tańcem, poezją, modą, architekturą, grafiką i sztuką kulinarną, prezentuje nowe prace ponad 80 spośród najciekawszych artystów współczesnych.

Najważniejszą częścią biennale jest jego program Performa Commissions, zainicjowany przez dyrektor Performy, RoseLee Goldberg w celu stworzenia nowego performansu na miarę XXI wieku. W ramach programu Performa zaprasza uznanych już artystów – spośród których wielu nie prezentowało jeszcze performansu na żywo – by stworzyli nowe prace specjalnie na biennale. Wsród 11 tegorocznych zamówień Performy są prace 9 artystów: Guy Ben-Nera, Candice Breitz, Omera Fasta, Dominque Gonzalez-Foerster, Yeondoo Junga, Mike’a Kelley’a, Arto Lindsaya, Wangechi Mutu oraz Christiana Tomaszewskiego i Joanny Malinowskiej, oraz 2 projekty zbiorowe: Futurist Life Redux and Music for 16 Futurist Noise Intoners.

Christian Tomaszewski urodził się w 1971 r. w Gdańsku i obecnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku. W swoich multimedialnych instalacjach łączy różne aspekty sztuki filmowej, architektury, i rekonstrukcji lub dekonstrukcji narracji. Jego prace były prezentowane w USA i Europie, m.in. w SculptureCenter i The Bronx Museum w Nowym Jorku, CSW “Zamek Ujazdowski” w Warszawie, Fondazione Querini Stampalia w Wenecji, Galerii Narodowej w Pradze, Kunstsammlungen Chemnitz i Kunstforum Ostdeutsche Galerie Regensburg. W ostatniej wystawie indywidualnej w Nowym Jorku, również współprezentowanej przez Instytut Kultury Polskiej, Tomaszewski zaprezentował w SculptureCenter instalację odnoszącą się do dwóch ikonicznych arcydzieł: Blue Velvet Davida Lyncha i Merzbau Kurta Schwittersa.

Joanna Malinowska urodziła się w Gdyni; obecnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku realizując prace wideo, dźwiękowe, instalacje i performanse. Ukończyła Rutgers University (BFA) i Yale University (MFA). Uczestniczyła w I Biennale Sztuki Współczesnej w Moskwie i Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej w Pradze, jej prace były także pokazywane m.in. w Kunstmuseum Bern w Bernie; CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie; Sculpture Center, Smack Mellon, Momenta Art i Art in General w Nowym Jorku; Boston Center for the Arts; Midway Contemporary Art w Minneapolis, MN; i Real Art Ways w Hartford, CT. Jej prace prezentują galerie Canada i Venetia Kapernekas w Nowym Jorku. Malinowska uczestniczyła w programach rezydencyjnych Skowhegan School of Painting and Sculpture i Smack Mellon Studio Program. W 2009 r. otrzymała niezwykle prestiżowe stypendium John Simon Guggenheim Memorial Fellowship in Visual Arts.

Projekt powstał na specjalne zamówienie Biennale Performa i został wyprodukowany przez Performę we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz Open Art Projects. Wsparcia udzielił Trust for Mutual Understanding oraz członek Performa Producer’s Circle, Illya Szilak.

Dodaj komentarz