• 2009-10-29

Kot Przybora opowiada

6 listopada 2009 roku o godz. 18.00 w krakowskim Kinie Pod Baranami odbędzie się spotkanie z Kotem Przyborą. Opowie o reklamie jako literaturze. Spotkanie organizowane jest w ramach 1. Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada. Otwarte dla publiczności spotkanie poprowadzi Michał Kuźmiński z Tygodnika Powszechnego.

conrad-festiwal

Reklama, sięgając do systemu odniesień swoich odbiorców, chętnie cytuje, przetwarza i prowadzi dialog z motywami kultury, także kultury wysokiej. Jest także działaniem na słowach. Dziś chyba nawet bardziej niż jakakolwiek inna dziedzina twórczości rozbudowuje zasoby języka, nadając słowom nowe znaczenia, przebudowując ich dotychczasowe sensy, wreszcie – tworząc zupełnie nowe konstrukcje języka. Reklama jest sztuką sprzedawania. Jest także sztuką przekonywania, uwodzenia, a więc w sensie ścisłym – wypowiedzi. Jak więc spojrzeć na reklamę jako na literaturę? Co się kryje za kreacją tekstu reklamowego, a z drugiej strony – za lekturą reklamy? Na te i inne pytania odpowie Kot Przybora.

Kot Przybora pracuje w branży reklamowej od lat 80. Z wykształcenia jest anglistą. Wspólnie z Iwo Zaniewskim założył agencję PZL, w której pełni funkcję prezesa i dyrektora kreatywnego. Agencja PZL powstała w 1999 r. Stworzyła kreacje takie jak m.in. kampania Plus GSM z udziałem kabaretu Mumio, Żubr, Alior Bank, Allegro, Tesco. Prace PZL wyróżniają się m.in. przywiązywaniem wagi do słowa i kreatywności językowej.

1. Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada w Krakowie (2-7 listopada) to wspólne przedsięwzięcie Miasta Kraków, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Fundacji Tygodnika Powszechnego. Przez sześć dni wydarzeniom literackim towarzyszyć będą pokazy filmów związanych z literaturą, wystawy, koncerty oraz wykłady, tworzące dla prezentowanych twórców lub dzieł literackich dodatkowe, pozaliterackie konteksty. Udział w Festiwalu potwierdzili m.in.: Pascal Quignard, Per Olov Enquist, Edgar Keret, a także doborowe grono polskich pisarzy m.in. Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk, Stefan Chwin, Andrzej Stasiuk, Jerzy Pilch, Jacek Dukaj i czołówka polskich reportażystów m.in. Wojciech Jagielski i Mariusz Szczygieł. Dyrektorem artystycznym I Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada jest prof. Michał Paweł Markowski (Uniwersytet Jagielloński), a dyrektorem programowym – Piotr Mucharski (Tygodnik Powszechny).

6 listopada, godz. 18.00, Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27, Kraków

Dodaj komentarz