• 2009-10-27

Jacek Dehnel: Ekran kontrolny

28 października 2009 roku w Porcie Literackim we Wrocławiu odbędzie się wieczór autorski z okazji premiery książki Jacka Dehnela Ekran kontrolny.

Jacek Dehnel, "Ekran kontrolny"

Jacek Dehnel, "Ekran kontrolny"

Oto ekran kontrolny – co ty na to, widzu? Czy wyłączysz teraz telewizor, ryzykując zetknięcie ze złowrogą ciszą, czy może spróbujesz wykorzystać tę chwilę, by dostroić obraz i spojrzeć w głąb rzeczywistości? Jacek Dehnel próbuje pokazać szanse i zagrożenia, jakie stają przed współczesnym człowiekiem uwikłanym w mass media.

Ponura wizja metafizyczna, którą znamy z jego poprzednich książek, obrasta oto pnączami technologii. W obliczu znikomości spraw tego świata ratunkiem dla człowieka może się okazać jedynie kultura, zarówno w swoim symbolicznym, jak i materialnym wymiarze. Dzięki niej możemy gościć na Ziemi o kilka chwil dłużej.

Jacek Dehnel, fot. Piotr Guzek

Jacek Dehnel, fot. Piotr Guzek

Ekran kontrolny zdaje się też wpisywać w etapy ludzkiego dojrzewania. Zaczyna się niewinnie, od Czereśni; następnie przechodzimy przez pierwsze młodzieńcze, poważniejsze już zainteresowania, jak Noc w Elizejskiej Pracowni Internetowej, gdzie popkultura miesza się z kulturą wysoką; a kończymy na tytułowym zbiorze dwunastu sonetów, będących niejako metaforą schyłku dojrzewania, może i nawet całego życia.

Jacek Dehnel urodził się w 1980 r. Jest poetą, prozaikiem i tłumaczem Laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich (2005) i Paszportu Polityki (2007). Ekran kontrolny jest czwartą, po Brzytwie okamgnienia oraz translatorskich zbiorach Philipa Larkina Zebrane i Niosłem ci kanapeczkę Kārlisa Vērdiņša, książką autora opublikowaną we wrocławskim wydawnictwie.

Dodaj komentarz