• 2009-10-24

Francisco Goya za Leonarda da Vinci

Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie (Szepmuveszeti Muzeum) jest organizatorem wystawy Od Botticellego do Tycjana, na którą Muzeum Narodowe w Krakowie, za zgodą właściciela – Fundacji Książąt Czartoryskich – wypożyczyło obraz Dama z gronostajem Leonarda da Vinci. Arcydzieło zostanie w Budapeszcie do końca lutego.

Na ten czas budapesztańskie muzeum zaprezentuje w Krakowie jedno ze swoich najważniejszych dzieł: Epizod z hiszpańskiej wojny o niepodległość Francisca Goi. To obraz z około 1810 roku, poprzedzający powstanie sławnego Rozstrzelania powstańców madryckich 3 maja 1808, namalowanego w 1814 rok, a eksponowanego w Muzeum Prado w Madrycie.

Muzeum Książąt Czartoryskich jest organizatorem pokazu Goya. Kiedy rozum śpi…, wprowadzający w mroczny klimat sztuki hiszpańskiego geniusza. Od 20 listopada w sali, gdzie prezentowana była Dama…, będzie można zobaczyć budapesztańskie dzieło w otoczeniu wybranych grafik z głośnego cyklu Okropności wojny Goi. Oryginalne grafiki Aragończyka podarował Muzeum Narodowemu w Krakowie Feliks Manggha Jasieński.

Dodaj komentarz