• 2009-10-23

Jesienin – premiera w Teatrze Ateneum

27 i 28 listopada 2009 roku o godz. 20.00 w Teatrze Ateneum w Warszawie odbędzie się premiera przedstawienia Jesienin w reżyserii Józefa Opalskiego. Na cmentarzu Wagańkowskim, przy grobie rosyjskiego poety Siergieja Aleksandrowicza Jesienina, do dziś trwa wzruszający spektakl. Co dzień pojawiają się tam świeże kwiaty, poeci czytają swoje wiersze, palą się świeczki i modlą się kobiety.

Wokół samobójczej śmierci Jesienina pojawiło się wiele znaków zapytania. Autorzy ostatnich publikacji na jego temat twierdzą, iż padł on ofiarą mordu politycznego. Rosjanie nazywają go męczennikiem Rosji. Dla niektórych jest niemal święty, dla innych to rosyjski John Morrison. Prowadził życie, w którym główne role grały: poezja, alkohol, kokaina, i kobiety. Przez długi czas związany był z Isadorą Duncan, z którą objechał cały świat. Ich związek był zarazem namiętny i tragiczny, Jesienin bowiem osiągnął mistrzostwo w rujnowaniu życia sobie i najbliższym. Wielką tancerkę doprowadził do finansowej, artystycznej i fizycznej ruiny.

Kanwą autorskiego spektaklu Oleny Leonenko i Janusza Głowackiego jest historia burzliwego związku poety z Isadorą Duncan. Jednak głównym bohaterem spektaklu są wiersze poety – w tłumaczeniu Broniewskiego, Woroszylskiego i Pollaka. Olena Leonenko wykona m.in. utwory Moskwa Karczemna, Czarny człowiek, List od Matki, Suka. Spektakl zakończy ostatni wiersz Jesienina Do Przyjaciela napisany krwią na kilka godzin przed śmiercią, w środku Świąt Bożego Narodzenia.

Olena Leonenko – urodzona w Kijowie, pieśniarka i kompozytorka. Od 1990 roku na stałe mieszka i tworzy w Polsce. Skomponowała muzykę do ponad 20 przedstawień teatralnych i telewizyjnych. Od ponad czterech sezonów w warszawskim Teatrze Ateneum spotyka się z widzami, w przedstawieniach: Noc z Wertyńskim i Ech raz jeszcze raz…czyli taniec z pamięcią. Była stypendystką Amerykańskiego Institute for Democracy in Eastern Europe i dwukrotną stypendystką Fundacji im. Stefana Batorego. W jej repertuarze jest ponad 500 ludowych pieśni rosyjskich, ukraińskich i polskich.

Scenariusz – Janusz Głowacki
Reżyseria – Józef Opalski
Muzyka – Olena Leonenko
Kierownik muzyczny – Rafał Grząka
Scenografia i kostiumy – Dorota Kołodyńska
Światło – Piotr Pawlik
Kierownik produkcji – Agata Kabat
Występuje: Olena Leonenko
Gra zespół muzyczny: Klaudiusz Baran/Rafał Grząka, Robert Siwak
Spektakl zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dodaj komentarz