• 2009-10-19

Dwie strony nocy. Dwie części wieczoru w Teatrze Na Woli

7 listopada 2009 roku w Teatrze Na Woli w Warszawie będzie można zobaczyć dwa gościnne spektakle Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie: Patrz, słońce zachodzi Sibylle Berg oraz Wariacje bernhardowskie Przemysława Fiugajskiego.

Wariacje bernhardowskie, reż.

Wariacje bernhardowskie, reż. Gabriela Gietzky

Patrz, słońce zachodzi to przejmujący, prowokujący dramat mówiący o braku miłości, pustce egzystencji, o próbach odmiany własnego losu. Kilka scen, pozornie ze sobą niepowiązanych, kilka lapidarnych ludzkich historii, kilka portretów, suche fakty… składają się na niezwykłą opowieść o Człowieku.

Bronisława Nowicka zrealizowała m.in. Opowieści o zwyczajnym szaleństwie Petra Zelenki w olsztyńskim Teatrze Jaracza; a wraz z Krzysztofem Majchrzakiem wyreżyserowała Światła miast Conora McPhersona w Teatrze Studio w Warszawie. Prapremierowe wystawienie sztuki Patrz, słońce zachodzi miało miejsce w lutym tego roku w częstochowskim Teatrze im. Adama Mickiewicza.

W pierwszej spektakl Sibylle Berg Patrz, słońce zachodzi w reżyserii Bronisławy Nowickiej
scenografia – Stanisław Kulczyk
przekład – Karolina Bikont
Spektakl przeznaczony jest dla widzów dorosłych

Po drugiej stronie nocy są Wariacje bernhardowskie Przemysława Fiugajskiego w reżyserii Gabriela Gietzky’ego. W roli sfrustrowanych artystów: Iwona Chołuj i Adam Hutyra, Robert Rutkowski. Sztuka Wariacje bernhardowskie została napisana jak utwór muzyczny. Autor tekstu, Przemysław Fiugajski, rozpisał słowa niczym muzyczną partyturę. Zrezygnował z tradycyjnych dialogów, zarysowania sytuacji, bohaterów i zaryzykował przekazanie treści poprzez powtarzanie kilku kwestii, rozpisanych na dwie postacie. Mężczyzna i Kobieta wygłaszają sądy i opinie na temat sytuacji studentów Akademii Muzycznej- uporczywie powtarzają żale i ośmieszają system nauczania.

Dramat Fiugajskiego to wariacje na temat wiecznie dobrze zapowiadających się studentów i kraju pisarzy notatek. Ten niezwykle dowcipny, miejscami absurdalny i oryginalny tekst młodego dramaturga został wyróżniony w II KONKURSIE NA NAPISANIE SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ.
Sztuka Fiugajskiego spotkała się także z owacyjnym przyjęciem podczas Czytania współczesnego dramatu w częstochowskim klubie UTOPIA.

Teatr Na Woli, 7 listopada, godz. 17.00 i 20.00

Dodaj komentarz