• 2009-10-16

Kompozycja w błękicie w Teatrze Na Woli

4 i 5 listopada 2009 roku o godzinie 19.00 w Teatrze Na Woli w Warszawie będzie można zobaczyć spektakl Kompozycja w błękicie Ingmara Villqista. Jednoaktówka napisana specjalnie na zamówienie Teatru Na Woli przez jednego z najbardziej znanych i najczęściej wystawianych na świecie polskich dramaturgów, Ingmara Villqista oraz przez niego samego wyreżyserowana.

Kompozycja w błękicie fot. Robert Jaworski

Kompozycja w błękicie fot. Robert Jaworski

Toksyczna i klaustrofobiczna relacja matki i córki. Żadna z nich nie potrafi, a może nie chce przerwać łańcucha manipulacji, agresji, nienawiści. Dom staje się więzieniem dla obu. Miłość rodzi terror. Czy tylko najbliżsi wiedzą, jak ranić najdotkliwiej? Nieustanna wojna na wyniszczenie, w której na chwilę odpuszczamy drugiej osobie, żeby doszła do siebie, zebrała siły, po to, by dalej ją eksterminować i zawłaszczać. Tutaj nasuwa się najważniejsze pytanie: Dlaczego nie można po prostu otworzyć drzwi i wyjść z takiego mieszkania? – Ingmar Villqist. Mój teatr jest teatrem autorskim, wystawiam tylko i wyłącznie własne sztuki. Nic innego mnie nie interesuje – mówił w jednym z wywiadów. Widzieliście Drogę do szczęścia? Kompozycja w błękicie porusza z równą siłą.

Ingmar Villqist - chorzowianin, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, historyk sztuki, dramatopisarz, reżyser, nauczyciel akademicki. Od września 2008 Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Czterokrotnie nominowany do paszportu Polityki, w 2004 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Chorzowa w dziedzinie kultury, a w 2005 uhonorowano go statuą Orła Śląskiego za niepodważalną wartość oraz wkład do kultury narodowej. Do najciekawszych jego dramatów zaliczają się: Oskar i Ruth (debiut, 1998), Noc Helvera (2000), Beztlenowce (2001), Entartete Kunst (2001), Helmucik (2002), Fantom (2003), Sprawa miasta Ellmit (2003) oraz wystawiana na gdyńskiej scenie Kompozycja w słońcu (2007). Autor powieści Archipelag Wysp Pingwinich (2004). Sztuki Ingmara Villqista zostały przetłumaczone na kilkanaście języków.

TEKST I REŻYSERIA: Ingmar Villqist
OBSADA: Ewa Szykulska, Dorota Lulka, Marcin Troński
REŻYSERIA ŚWIATEŁ: Piotr Rybkowski, Andrzej Król
SCENOGRAFIA I KOSTIUMY: Marcel Sławiński, Katarzyna Sobańska

4 i 5 listopada 2009 roku, godzina 19.00, Teatr Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, ul. Kasprzaka 22, Warszawa.

Dodaj komentarz