• 2009-10-12

Wystawa Losy Polaków w Rosji: Leon Barszczewski – oficer, podróżnik, naukowiec, fotograf

15 października 2009 roku o godzinie 18.00 w  Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbędzie się otwarcie wystawy fotograficznej Losy Polaków w Rosji: Leon Barszczewski – oficer, podróżnik, naukowiec, fotograf - XIX-wieczna Azja Środkowa w obiektywie Leona Barszczewskiego oraz spotkanie z autorem wystawy Igorem Strojeckim, prawnukiem Leona Barszczewskiego.

Wystawa "Losy Polaków w Rosji: Leon Barszczewski - oficer, podróżnik, naukowiec, fotograf"

Wystawa "Losy Polaków w Rosji: Leon Barszczewski - oficer, podróżnik, naukowiec, fotograf"

Leon Barszczewski (1849-1910)był pułkownikiem wojsk rosyjskich, przyrodnikiem, geografem, glacjologiem, jednym z najaktywniejszych podróżników polskich o bardzo szerokich zainteresowaniach naukowych. W 1866 roku ukończył gimnazjum w Kijowie i wstąpił do szkoły oficerskiej w Odessie. W latach 1876-97 pełnił służbę w oddziale topograficznym garnizonu w Samarkandzie. W tym czasie podejmował liczne wyprawy do różnych krain Turkmenistanu, docierając nawet do podnóży Pamiru. Większość podróży Leon Barszczewski odbywał samotnie lub z eskortą, czasami też przyłączał się do wypraw innych uczonych.Dzięki swojej znajomości regionu został przyjęty do Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Towarzystwa Przyrodników.

W czasie swoich wypraw  Barszczewski prowadził obserwacje geograficzne oraz badania botaniczne, antropologiczne, etnograficzne, archeologiczne i geologiczne, a przede wszystkim sporządzał bogatą dokumentację fotograficzną. W 1895 roku za swoje fotografie otrzymał złoty medal na wystawie w Paryżu. Ze swoich zbiorów archeologiczno- etnograficznych utworzył Muzeum w Samarkandzie, a kolekcja botaniczno- zoologiczna wzbogaciła muzea Akademii Nauk w Petersburgu. Podczas wojny rosyjsko-japońskiej 1904-05 przebywał na Dalekim Wschodzie. W 1906 zakończył służbę wojskową.

Barszczewski niewiele publikował. Prawdziwym świadectwem jego pracy naukowej jest bardzo bogaty zbiór klisz fotograficznych, należących do rodziny podróżnika.

15 października 2009 roku, godz. 18.00, Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku, ul. Długa 35

1 komentarz do artykułu “Wystawa Losy Polaków w Rosji: Leon Barszczewski – oficer, podróżnik, naukowiec, fotograf”

  1. wiolka

    Jesli ktos jest fanem tego wielkiego człowieka to polecam pazdziernikowe wydanie magazynu National Geographic .
    POjawi sie w nim fotka Pana Barszczewskiego-Uzbekistan.

Dodaj komentarz